„Stavební povolení jsme vydali zhruba loni na jaře a je platné po dobu dvou let," informovala Jana Kopečná ze Stavebního odboru Městského úřadu v Náměšti nad Oslavou.

Sekta, která dříve vyznávala náboženský směr Most ke svobodě, se v Kuroslepech usadila zhruba v polovině devadesátých let minulého století. Tehdy šlo pouze o hájenku, kterou Jurová dostala darem od svých věrných. Od té doby se místo dramaticky změnilo. Jurová nechala na pravé straně hájenky postavit vysokou zděnou budovou s modlitebnou a kamenným cimbuřím. Totéž plánuje postavit i z levé strany a vytvořit objekt ve tvaru velkého U.

Plány Jurové kritizovali někteří ochránci přírody. Jurová si ale zajistila všechna potřebná povolení a stavbu za pomoci svých „poddaných" stále zvelebuje. Podle Jany Kopečné nebyl důvod povolení nevydat, protože záměr je v souladu s územním plánem i podmínkami životního prostředí. Záležitost posuzoval také krajský úřad.

Výrazná změna

Reportér Deníku se byl na místě podívat tento týden a za poslední tři roky se vzhled budov výrazně změnil. Dokončili například výstavbu plotu a hlavní budovu obložili kamennými obklady. Na střeše navíc přibyl solární panel.

„Budovu chtějí zkolaudovat, proto to dělávají," podotkla Jana Kopečná.

Na sousedních pozemcích jsou dominantou velké fóliovníky, v nichž sekta pěstuje zeleninu, kterou prodává. Stavbu druhého křídla objektu zatím Jurová nezahájila. Pokud tak neučiní do dvou let od vydání aktuálního stavebního povolení, musí o něj požádat znovu.

Deník o životě sekty začal informovat v březnu 2012, kdy se objevilo podezření, že v sektě dochází k nestandardnímu trestání dětí a ponižování až týrání dospělých členů sekty. S podmínkami za zdmi kláštera se Deníku svěřili tři bývalí členové. Dvě ženy a jeden mladík. Všichni tři se shodli na tom, že v komunitě panují otřesné podmínky. Se svými zážitky se svěřili i policii. Případem se zabývali třebíčští kriminalisté ve spolupráci se státním zastupitelstvím. Ladislava Jurová byla nakonec obviněna z týrání tří bývalých členů, ale trestní stíhání muselo být nakonec kvůli promlčení zastaveno. Jurová tak unikla případnému trestu.

Kriminalisté mohou případ znovu otevřít, pokud by se našli další lidé, kteří se mohli stát obětí týrání od ledna 2010. V té době začal platit nový trestní zákoník, kde je nová promlčecí lhůta až deset let.