Bezplatné testování na HIV pro lidi z Jihlavy a okolí připravila letos už počtvrté organizace Rozkoš bez rizika. Stane se tak ve středu 22. května, a to u příležitosti blížícího se dne Světla pro AIDS.

Sanitka Rozkoše bez rizika, která poslouží jako mobilní venerologická ambulance, bude pro zájemce k dispozici po celé středeční odpoledne od 14 do 18 hodin na parkovišti za obchodním centrem City Park v Hradební ulici. „Kromě testování budeme lidem nabízet i poradenství k bezpečnějšímu sexu a informační materiály," uvedla Jana Lukeš, vedoucí jihlavského týmu Rozkoše bez rizika.

Podle Lukeš v posledních letech ztratilo na síle informování veřejnosti o rizicích spojených s HIV a AIDS. Přitom se podle statistiky o vývoji nemocnosti situace nelepší, naopak spíše zhoršuje. „Zatímco v roce 2011 bylo zachyceno 153 případů, v loňském roce šlo už o 212 případů," konkretizovala základní údaj o počtu nemocných v České republice Lukeš.

Testování na HIV, s nímž nyní Rozkoš bez rizika přijíždí do Jihlavy, je určeno především pro lidi, kteří si nejsou jistí svým zdravím. „Testování na HIV doporučujeme všem, kteří měli v poslední době rizikový sexuální styk. Nechat otestovat by se měli i lidé před začátkem nového partnerského vztahu. Testování má ale smysl až po dvou- nebo lépe tříměsíční době od rizikového chování. Do té doby je infekce neprůkazná," vysvětlila důvody pro návštěvu mobilní venerologické ambulance terénní pracovnice Rozkoše bez rizika Dominika Novotná.

Skupiny, které jsou nejčastěji ohrožené

Organizace Rozkoš bez rizika nejen testuje na HIV a eviduje statistiky nemocných, ale současně i zpracovává charakteristiky skupin lidí, kteří jsou ohroženi. „Někdy se promiskuitně chovají lidé, kteří mají za s sebou několikaletý vztah a po jeho rozpadu se rozhodnou si užívat. Bohužel jsou zvyklí na sex bez ochrany a někdy ho tak praktikují i u nových partnerů. Když se pak v nějakém vztahu zase ustálí, tak k nám zajdou na testy," poukázala na jednu rizikovou skupinu Lukeš.

Další skupinou jsou podle ní třeba muži, kteří si občas „odskočí" do nočního klubu, a pak mají strach, aby neohrozili svou rodinu.

Z údajů za loňský rok vyplývá, že došlo k nárůstu podílu žen u nově zachycených případů HIV, a to z 8,5 procenta v roce 2011 na 12,7 procenta. Zvýšil se také počet cizinců, který se přibližuje třiceti procentům z celkového počtu nově zachycených. Průměrný věk nakažených je 34 let. Polovina lidí s nově zachycenou infekcí HIV uvedla jako své obvyklé bydliště Prahu.