Má tedy na polovinu prázdnin sádru a o táboře si může nechat jenom zdát. Není ovšem zdaleka sama, i jihlavská nemocnice během léta eviduje více úrazů, které jsou spojené s venkovními aktivitami.

„V létě je úrazovost určitě vyšší. Zajímavé je, že se za poslední roky mění povaha úrazů. Zatímco před dvaceti lety lékaři ošetřovali často pády ze stromů nebo úraz sekyrkou, dnes jsou tyto úrazy jen výjimečné," potvrdila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Děti už zřejmě tolik po stromech nelezou a ani se příliš nezapojují do domácích prací. „Naopak v dnešní době přibylo aktivit jiného druhu. Před dvaceti lety například vůbec nebyly úrazy z kolečkových bruslí," doplnila Zachrlová. Nejčastěji podle mluvčí dochází k úrazům při jízdě na kole, při hraní volejbalu, fotbalu a u dospělých jsou to i pády z motorek, které mívají často velmi vážné následky.

Zrádné bývají dětské trampolíny

U dětí se ovšem v poslední době rozšířil podle Zachrlové ještě jeden fenomén. A sice úrazy z trampolín. „U dětí přibývají úrazy na trampolínách, které jsou v posledních letech velmi oblíbené," připomněla Zachrlová. Velké trampolíny totiž rodiče často pořizují dětem k bazénům na zahrady.

Statistiku úrazů bude mít nemocnice k dispozici až po skončení letních prázdnin. „Loni jsme měli za prázdniny zhruba tři sta ošetřených dětí. Když tedy budeme počítat pouze úrazy. Během posledních tří týdnů máme nárůst úrazů ale i u dospělých. Lidé začali hrát volejbal, sportovat a více se pohybují venku. Naše traumatologická ambulance je tak plně vytížená právě kvůli letním úrazům," upřesnila počty Zachrlová.

Existuje vůbec nějaká preventivní rada, jak takovým úrazům předcházet? Děti by podle rady z jihlavské nemocnice měly být aktivní po celý rok, nejen o prázdninách. „Dá se říci, že děti jsou méně mrštné, méně se hýbají. Když potom něco dělají, dojde k úrazu snadněji," doplnila mluvčí.

Kromě úrazů v létě přibývá také bodnutí hmyzem a alergické reakce. V posledních dnech přibylo alergií na seno a přichází také lidé, kteří chtějí pomoci s klíštětem. V teplých dnech hrozí také větší riziko angíny.

Další nápor potom jihlavská nemocnice očekává až v zimním období, kdy přijdou na řadu pády na lyžích a na bruslích.