Situace vypadá napjatě, ani jeden z urostlých mužů se nechce zahanbit, a tak do sebe dřevěnými zbraněmi mlátí hlava nehlava. Místem se kromě tiché dobové melodie kapely hrající opodál nese hlasitý řev a sténání bolestí. „Hradní nádvoří opět ožívají ruchem upomínajícím na slavnou minulost. Rytíři, šermíři, kejklíři, hudebníci, sokolníci, divadelníci se návštěvníky snaží pobavit a rozptýlit v kulisách historického jarmarku. Nechybí ani občerstvení,“ láká nově příchozí pernštejnský kastelán Zdeněk Škrabal.

Na hradě se natáčela další pohádka Zakletá jeskyně. Právě běží v kinech.
Pauhofová i Dolanský na Pernštejně: pohádka Zakletá jeskyně je nyní v kinech

Kolem dokola rozestavěné stánky skýtají pohled na ledajaká řemesla. Zatímco v jednom z nich najdou zájemci keramické džbány, hrnky nebo dokonce pekáč na chleba, hned vedle si milovníci ezoteriky přijdou na své u výběru vzácných kamínků. Vybrat si lidé mohou také z nabídky středověkých zbraní, velmi napilno mají lektoři u stanoviště pro nejmenší nadšence. Společně s dětmi nadšeně zatloukají hřebíky či opracovávají kůži. „Zatím jde poznat, že je letos návštěvníků míň než loni. Tehdy to byla jedna z prvních akcí po uvolnění covidových opatření, takže všichni vyrazili ven. Ale uvidíme, co přinese zítřek,“ informuje jeden z pořadatelů události.

Skryté stanoviště téměř na konci předhradí ukrývá zajímavou podívanou. Skoro jako o několik stovek let zpátky se člověk cítí při překročení prahu. Pod třemi stany se tísní dobově oblečené rodiny s dětmi, uprostřed trávníku se ale zřejmě schyluje k potyčce. Dva muži v rychlosti tasí meče a ponořují se ve vzájemném souboji. Kdo vyhraje? Těžko odhadnout, síly jsou víc než vyrovnané.

Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem se bude konat 30. června.
VIDEO: Park miniatur v Bystřici čeká na slavnostní otevření, podívejte se

Čichové buňky dráždí různorodá nabídka jídel, od sladkých palačinek přes vypečené klobásky s hořčicí a chlebem až po zlatavé voňavé bramboráky. Právě na ně se u stánku stojí největší fronta. Žízeň hasí lidé nejčastěji pivem, v kelímkách je však vidět také točené limonády. „Chtěli jsme využít hezkého počasí a vyrazit s dětmi na výlet. V létě je čekají tábory, tak si začátek prázdnin aspoň užijeme společně. Zatím nás nejvíc bavili šermíři, i když jsou schování a vzadu ve stanu,“ prozradila jedna z návštěvnic Alena Holá. Nadšenci, kteří se na Pernštejn v sobotu nestihli vydat, ale nemusí smutnit, stejným programem pokračuje akce také v neděli.