V některých případech potom konzumenti skončí i na pohotovosti. „Domácí první pomoc neexistuje, zejména pokud se jedná o větší a ostré kosti, které mohou být spojeny i s nebezpečím proděravění polykacích cest," sdělila primářka kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku v brněnské svatoanenské nemocnici Pavla Urbánková.

Naopak malinké tenké kosti, které mají jen několik milimetrů, lze podle lékařky zkusit zajíst chlebem. „Pokud je však cítit ostrá píchavá bolest při každém polknutí na jednom místě, jedná se o velmi jasnou známku zapíchnuté kosti a je nutno vyhledat nejlépe ORL specialistu, který má na vytažení potřebné nástroje," nastínila Urbánková.

Děkovný banner se vzkazem Tady pracují hrdinové od jihomoravského hejtmana zdobí plot před základnou záchranářů v Bohunicích v Brně.
Ocenění pro záchranáře v Bohunicích: Tady pracují hrdinové, je na banneru

Primářka lidem radí, aby rybu nehltali a po malých kouscích pečlivě rozmělnili v ústech. „Pozor musí dát lidé se zubními náhradami, zejména s úplnými zubními náhradami, kteří nemusí kost na patře v ústech dobře cítit a snadněji ji nechtěně polknou. Kapří kosti jsou větší a ostřejší a tedy nebezpečnější než drobné kosti z některých mořských ryb," zmínila lékařka.