Zastupitelé Rohozné rozhodli, že peníze od státu za průzkum území zvažovaného pro stavbu úložiště jaderného odpadu obec zatím nevyužije. Dva a tři čtvrtě milionu, které Rohozná obdržela, protože na jejím území začnou na jaře geologické průzkumy, poputují na speciální účet. A to i přesto, že v anketě většina obyvatel hlasovala, aby obec peníze zahrnula do rozpočtu. Zastupitelé o tom rozhodli ve čtvrtek.

„Chtěli jsme znát názor občanů, proto jsme anketu uskutečnili. Hlasy byly skoro na půl, 45 procent bylo pro vrácení a 55 procent pro přijetí," řekla starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Anketa se v Rohozné uskutečnila minulý týden. Odevzdat hlasovací lístek mohlo 314 obyvatel, učinilo tak 257 z nich. Z 256 platných hlasů bylo pro zahrnutí peněz do rozpočtu obce 140 lidí, 116 bylo pro jejich vrácení. To ale není prakticky možné, protože obec peníze dle zákona přijmout musí. Osm z osmi přítomných zastupitelů na čtvrtečním zasedání zvedlo ruku, aby obec na peníze nesahala. Šteflová ale podotkla, že se nejedná o definitivní verdikt.

„O penězích rozhodneme jindy. Teď je odsuneme, protože je zatím nepotřebujeme. Na investice, které chceme v tomto roce provést, finance v rozpočtu máme, a na to, na co jsme chtěli peníze původně využít, stejně nestačí," namítla starostka.

Rohozenští zvažovali, že za „jaderné" peníze opraví budovu bývalé mateřské školy, ve které by mohlo vzniknout multifunkční centrum. „Nemáme ještě jasnou představu, jak by to mohlo vypadat, a nemáme ani projekt. Je nám ale zřejmé, že bychom k tomu potřebovali tak osm až deset milionů korun," poznamenala Šteflová. Na přestavbu budovy by obec ráda získala dotaci.

V anketě mohli obyvatelé Rohozné uvádět i své tipy, kam by obec měla peníze investovat. Opakovaly se podobné položky. Mezi nejčastější patřilo snížení poplatků za popelnice, oprava školky a silnic. Peníze obec získala, protože na jejím území mají na jaře začít průzkumy, které ukážou, zda je lokalita Hrádek vhodná pro vybudování úložiště jaderného odpadu. V Rohozné se v roce 2009 uskutečnilo referendum, které ukázalo, že 97 procent obyvatel je proti úložišti a 93 procent proti samotným průzkumům.

Průzkumy se týkají i dalších obcí, které také dostaly miliony korun. Hojkov, Cejle a Milíčov na peníze sahat nebudou. Nový Rychnov uvažuje o investici do školky a Dolní Cerekev ještě nerozhodla.

IVANA HOLZBAUEROVÁ