Už v loňském roce si převážně řidiči městské hromadné dopravy a instruktoři autoškoly stěžovali, že je oslňují svítící reklamní tabule ve městě. Letos se situace opakuje. Nejvíce prý vadí ta, která je umístěná na novém zimním stadionu v Jihlavě v Tyršově ulici. Svítí totiž přímo do křižovatky u divadla DIOD (bývalé kino Sokol) na Tolstého ulici.

„Reklama u stadionu svítí až příliš. Loni se to myslím řešilo tím, že se snížil jas, ale nyní se mi zdá, že to zase svítí hodně," postěžoval si řidič městské hromadné dopravy Marek Řezáč.

„Reklamy se mění v intervalech a oslňují řidiče, které to může rozhodit v koncentraci," myslí si Řezáč. Další řidič Petr Vítek uvedl, že jednou málem kvůli tomu přehlédl chodce na přechodu, který je u DIODu. „Jel jsem ve směru od domu kultury, zrovna tam naskočila taková bílá zářivá plocha, už se šeřilo a málem jsem kvůli tomu přehlédl chodce na přechodu. Je to blbé místo," ulevil si Vítek.

Dukla: Dejte podnět

Provozovatelem svítící reklamní tabule na zimním stadionu je hokejový klub HC Dukla Jihlava. Jednatel klubu Bedřich Ščerban potvrdil, že podobný problém už v minulosti řešil. „Poprvé se to upravovalo, když jsme tabuli v loňském roce uváděli do provozu. Byla součástí projektu, a vše bylo schváleno příslušnými orgány," uvedl Ščerban.

Ze začátku jela tabule ve zkušebním provozu a po počátečních zkušenostech se ve spolupráci s policií její provoz upravoval. „Tabule se zapíná až v 8 hodin ráno, tedy v době, kdy už je dávno po ranní špičce, a svítí do osmi hodin do večera. Tehdy jsme také snižovali svítivost," přiblížil fungování nasvíceného reklamního panelu jednatel Dukly.

O tom, že by se nyní objevily problémy znova, Ščerban neví. „Do této doby jsem nezaznamenal stížnosti řidičů, ale nyní to beru jako podnět. V případě, že mají řidiči připomínky, mohou se nám ozvat přímo," vyzval řidiče Ščerban.

Jihlavský magistrát v tomto směru není institucí, která má pravomoc se vyjadřovat k bezpečnosti provozu. Vedoucí dopravního odboru Ján Tinka pouze poznamenal, že bezpečnost provozu řeší policie. „My pouze reagujeme na podněty, které od nich přichází, a například takto nasvěcujeme přechody pro chodce," poznamenal ke kompetencím a možnostem, které odbor dopravy má, Tinka.

Podobné je to i s dalšími světelnými tabulemi ve městě. Jako další problematické zmiňují řidiči světelné tabule u City Parku anebo u Modety v Havlíčkově ulici. „U City Parku to kolikrát svítí tak, že to vypadá, že jede sanitka. Je to obdobný případ jako u zimního stadionu," dodal Řezáč.

„Na to nemáme žádné páky, netýká se to komunikací, tabule stojí na soukromém pozemku. Opět zde platí, že se k bezpečnosti provozu vyjadřuje policie," uvedl Tinka.

V případě, že by tedy řidiči měli s nějakými světelnými reklamami problém, tak se mají obrátit na policii. Mluvčí krajské policie Dana Čírtková potvrdila, že v minulosti řešila policie právě stížnosti na světelnou reklamu u zimního stadionu.

„Kdyby měli řidiči pocit, že nějaký poutač ohrožuje bezpečnost provozu, nechť se obrátí na policii. Jejich podnětem se bude zabývat dopravní inženýr, který celou situaci bude řešit s tím, kdo poutač povolil," dodala Čírtková.