„Vzorky vody všech sledovaných ploch jsme odebírali v pondělí 9. července. Dlouhodobě dobré vodní plochy se kontrolují často jen pohledem. U těch zhoršujících je nutné laboratorní měření počtu sinici. Přesné výsledky budeme znát tento týden ve čtvrtek,“ vysvětlila krajská hygienička Martina Fišarová.

Rybníky určené ke koupání hygienici začali sledovat měsíc před začátkem letních prázdnin. „V rybníku Sykovec stále přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu. Zákaz koupání tam platí už od 7. června,“ dodala Fišarová. Jeho voda má v současné době necelých dvacet stupňů Celsia. Jedná se o nejvýše položený rybník v Českomoravské vrchovině, který je obklopený četnými rekreačními zařízeními.

Rekreanti se už týden nevykoupají i v Černém rybníku na Jihlavsku. „V prvním prázdninovém týdnu tam už převládal masový výskyt sinic. Proto jsme vydali zákaz používání vody ke koupání. Pro koupající to totiž představuje velké zdravotní riziko,“ konstatovala Martina Fišarová. Voda Černého rybníka se od posledního červnového měření oteplila a zhoršila její průhlednost.

Studenti se s vozy Kaipan účastní i nejrůznějších soutěží a závodů.
Studenti po celé Vysočině staví funkční auta

Začátkem prázdnin hygienici kontrolovali také Břevnickou nádrž na Havlíčkobrodsku, kde je už od konce června zhoršená kvalita vody kvůli sinicím. Koupání tam ale není zakázáno. Hygienici doporučují se po koupání osprchovat.

Počet sinic měřili hygienci rovněž ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. I přes výskyt sinice je v nádrži voda stále vhodná ke koupání.

Na Žďársku mezi zhoršené vodní plochy patří koupaliště Nové Město na Moravě, rybník Medlov a Pilská nádrž. „Mají zhoršenou jakost vody ale bez viditelného znečištění. Rozborem vody v nich bylo prokázáno zvýšené množství sinic a chlorofylu,“ uvedla Fišarová. U některých vnímavých jedinců by se již mohly po koupání vyskytnout zdravotní obtíže. Hygienici v nich koupání nezakazují, ale doporučují se osprchovat.

Výborné podmínky ke koupání jsou stále na Jihlavsku v Malém a Velkém Pařezitém rybníku a také v koupací biotopu Malvíny v Třešti. Na Pelhřimovsku se lidé mohou bez obav svlažit v lomu Horní Cerekev a ve vodní nádrži Trnávka. Nezávadnou vodu má stále na Žďársku největší rybník Českomoravské vrchoviny Velké Dářko a přehradní nádrž Domanínský. Na Třebíčsku je voda vhodná ke koupání v Dalešické přehradě a rybníku Stejskal.

Celodenní výlet po turistických značkách, i to je tradiční náplň letních táborů pro děti.
Letní tábory na Vysočině letos navštíví přes 22 000 dětí