Krátce před desátou hodinou dopolední, tedy ani ne hodinu po otevření, už pokladní informovala, že návštěvníci s ptačími příjmení dorazili. „Jen Polákových už je tu několik,“ dodala.

Například Radek Polák s rodinou přijel do Jihlavy až ze Zlína. Možnost vstupu zdarma ho zlákala k vůbec první návštěvě, třebaže podle něj se historicky příjmení jeho rodu odvíjelo od vlastnictví polí a ne od Poláka velkého, letošního Ptáka roku. „Protože zlínská zoo je pověstná velkým množstvím ptáků, tak doufám, že tady uvidíme i jiná zvířata,“ smál se dopoledne chvíli za vstupem.

Kromě Polákových přišli ale také například Hrdličkovi, Slavíkovi, Holubovi, Sýkorovi nebo Vránovi. Od deseti dopoledne do tří odpoledne byly nejen pro ně, ale pro všechny mladé návštěvníky v centru PodpoVRCH ptačí dílničky. „Měli jsme připravené různé ptačí aktivity, určování peří, vajec nebo zobáků. A kromě toho jsme vyráběli ptačí záložky do knížek,“ popsala po skončení programu lektorka výukových programů v zoo Aneta Kotoun.

Blokové čištění v ulicích Jihlavy. Ilustrační foto.
Blokové čištění v Jihlavě začíná. Podívejte, kdy hrozí odtah aut ve vaší ulici

Dílničky navštívila zhruba stovka lidí, převážně děti v doprovodu rodičů. Celkem dvaadvacet „ptačích“ jmen bylo v losování o ceny. Bohužel, ani jeden ze šťastlivců se losování nezúčastnil, ceny se budou posílat. „Mrzelo mě, že ptačí jmenovci, kteří přišli, se z žádné ceny netěšili. Ale jak jsme slíbili, domluvíme se s výherci telefonicky a pošleme ceny,“ řekla Aneta Kotoun po losování.

Další program pak měl připravený Český svaz ochránců přírody Jihlava u australské farmy. Děti se tam dozvěděly, že různí ptáci mají různé nohy a mohly si zkusit, jak při plavání pomáhají blány nebo jak se brodí na vysokých nohách.

Vlk. Ilustrační foto
Vysočinou se znovu potuluje vlk, hledá družku a nové teritorium

Dvakrát za den nechyběly ani oblíbené letové ukázky dravců. Tentokrát se veřejnost mimo jiné dozvěděla, že volně žijícím poštolkám, které hnízdí v areálu Modety, se jiní ptáci příliš nezamlouvají. Dravci jako vždy létali mezi lidmi, některým stáli na hlavě. Komentované krmení se samozřejmě týkalo vodních ptáků, bylo u rybníku s pelikány.

Na co koukat bylo ale v celé zoo. Po zimě jsou zvířata zvědavá, a tak mohli lidé vidět venku se procházet hyeny nebo pandy červené. Ani fenek nespal a ve výběhu prasat visajanských skotačilo mládě. Mladý margay roste jako z vody a mláďata klokanů už nepotřebují být stále ve vaku u samic. Modré ary křičely na celou zoo, hlasití byli tradičně i plameňáci. Hlavu se nebály použít kozy, když se ve výběhu dožadovaly krmení, které jim lidé koupili.

Desítky ptačích příjmení

Návštěvnost zoo určitě ovlivnila ne úplně příznivá předpověď počasí, nakonec se ale déšť zoologické zahradě vesměs vyhnul, spadlo jen pár kapek. Ve čtvrt na čtyři odpoledne evidovali na pokladně 773 osob, z toho rovných sedmdesát ptačích příjmení a sedmnáct Poláků. „Na osm set padesát bychom se ještě mohli dnes dostat,“ usoudila pokladní.