Třebíčané se v neděli 19. listopadu probudili do bílé nadílky. První sníh přinesla studená fronta od západu. Na vyšších místech jej napadlo i několik centimetrů. To bohatě stačilo k tomu, aby v ulicích k radosti dětí, které si přivstaly, začali vyrůstat první sněhuláci. Na rozdíl od řidičů, kteří museli vytáhnout smetáčky a škrabky, aby vůbec mohli vyjet na silnice.

Na Kostelíčku, který se vypíná nad Třebíčí, byly kolem deváté hodiny ráno asi tři centimetry sněhu. Sníh do Třebíče letos přišel o den později než loni. Například ve Výčapech na Třebíčsku zimní atmosféru dokreslovala také mlha. Lidé napadaný sníh využili k procházce s dětmi nebo pro venčení psů.

První sníh ve Výčapech:

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

První sníh pokryl také Jihlavsko. U Pavlova a v Růžené leželo v neděli ráno na střechách domů i polích několik centimetrů sněhu. Naopak Havlíčkův Brod se probudil do značně mokré neděle. Nepatrná sněhová pokrývka se držela na střechách domů jen časně ráno, poté ji vystřídal déšť.

Podle meteorologů může sníh v neděli na některých místech Vysočiny namrzat. Ivana Záluská z Českého hydrometeorologického ústavu popsala, že srážky budou postupně přecházet do deště. „Ráno a dopoledne se může přechodně vytvořit sněhová pokrývka nebo se vyskytnou namrzající srážky. Déšť se sněhem může namrzat. Odpoledne a večer částečné ubyde oblačnosti a srážky nastanou jen místy,“ přiblížila meteoroložka. V pondělí by na Vysočině sněžení pokračovat nemělo.

První sníh v Růžené:

Zdroj: Deník/Jana Kodysová

Sněžení v Jihlavě-Hruškových Dvorech sledoval tradičně i dobrovolný pozorovatel počasí pro Český hydrometeorologický ústav Petr Janoušek. „V noci ze soboty na neděli se ochlazovalo a srážky, které přišly od západu, byly většinou sněhové. Během nedělního rána a dopoledne se teplota zvyšovala a srážky byly dopoledne dešťové. Odpoledne se ještě vyskytovala slabší dešťová přeháňka," uvedl Janoušek.

V Jihlavě podle Janouška teploměr v noci ze soboty na neděli klesl na mínus 2,2 stupně Celsia a k sedmé hodině ranní byl v Jihlavě jeden centimetr sněhu. Přes den rtuť teploměru vystoupala téměř k devíti stupňům nad nulou.