„Žádost o přijetí do hospice bude dostupná na našich stránkách v polovině srpna,“ sdělila Deníku ředitelka Ludmila Novotná s tím, že hospic přijme klienty do péče v listopadu. Budova je v současné době dokončená, vybavená nábytkem, hotová je i zahrada kolem. Velkými francouzskými okny je vidět do světlých prostorných místností, budoucích pokojů pacientů. Z každého pokoje je vchod přímo do zahrady. Poslední chvíle života bude v hospicových pokojích trávit dvacet pacientů.
Otevření hospice vítají i lidé, kteří pečují o své nemocné doma. „Taková péče je náročná psychicky i fyzicky. Náš nedávný průzkum ukázal, že až osmasedmdesát procent pečujících je na péči o seniora samo. A to několik let. Během péče o blízkého dochází k zatížení blízkých vztahů pečujících,“ konstatuje Tereza Brunerová ze společnosti Sue Ryder, Neztratit se ve stáří.
Dana Kratochvílová pomáhá své matce s péčí o nemocného otce, kterému je skoro devadesát let. Matka je sice o deset let mladší než otec, ale i ona má zdravotní problémy a zdravotní stav otce se zhoršuje. „Hospic by pro nás byl v nejhorším případě řešením, i když bych si to možná vyčítala,“ připouští pečovatelka s tím, že otec si přeje zemřít doma. Kapacita dvaceti míst v hospici pro celou Vysočinu je podle jejího názoru málo.
V současné době hospic vybírá nové zaměstnance. Přes léto je čeká zácvik a stáže v už fungujících hospicích. Jak řekla naposledy Deníku ředitelka hospice Ludmila Novotná, potřebuje hospic do takzvané přímé péče víc než dvacet zaměstnanců. „Nároky jsou vysoké, odpovídají náročnosti péče o naše klienty. Odborná kvalifikace je hlavní předpoklad,“ zdůraznila ředitelka. Nutné jsou zkušenosti z oblasti paliativní péče o umírající a zdravotnické vzdělání. Jak dodala, zájemci o práci v lůžkovém hospici jsou jak mladí, tak i lidé středního věku.
Podmínky přijetí do hospice
- nevyléčitelné onemocnění v terminálním (závěrečném) stadiu, kdy byla ukončena aktivní léčba
- nutné doporučení praktického nebo jiného ošetřujícího lékaře a lékařská zpráva, že nemocný trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém stádiu
- ošetřující lékař musí konstatovat, že byly vyčerpány všechny dostupné možnosti léčby vedoucí k uzdravení a není možné pečovat o nemocného doma
- pacient musí souhlasit
- platby za pobyt se skládají z platby od pojišťoven, darů, dotací, příspěvků na péči a příspěvků od rodin
- výši platby od klienta si stanoví zařízení, podle příjmu klienta, v průměru 350 až 400 korun na den v sociální tísni lze poplatek prominout
- prioritou léčby v hospici je kvalita života, nikoliv jeho prodloužení nebo záchrana za každou cenu
Zdroj: Interní podmínky hospiců
Brodský hospic
- Rozloha: 5700 metrů čtverečních
- V hospici bude: 18 lůžek pro dospělé, dvě pro děti
- Provoz: 30 až 40 zaměstnanců
- Finanční zdroje: zdravotní pojišťovny, klienti, Kraj Vysočina
- První klienti: 2024
Aby tým zaměstnanců hospice Mezi stromy nabízel klientům maximální péči, s tím pomůže i sousední havlíčkobrodská nemocnice. „S hospicem spolupracujeme, někteří naši lékaři a zdravotní sestry budou v zařízení vypomáhat. Také u nás v nemocnici je paliativní tým, který má zkušenost s péčí o umírající,“ sděluje Deníku mluvčí nemocnice Petra Černo.
Hospic v Havlíčkově Brodě stál kolem osmdesáti milionů korun. Má kapacitu dvacet lůžek z toho dvě pro děti. V současné době pečuje na Vysočině o umírající třeba domácí hospic v Novém Městě na Moravě a Velkém Meziříčí.