Vysočina patří mezi dva poslední kraje, kterým chybí kamenný hospic. O jeho vznik proto usiluje spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, který včera jednal se zástupci jihlavské radnice. Podle prvních úvah města by pro péči o umírající lidi mohla být využita kupříkladu bývalá budova správy městských lesů.

Město je ochotno projekt podpořit, pokud se spolek domluví i s dalšími partnery, mezi které patří Kraj Vysočina.

„Naším cílem není monopol na paliativní péči. Hospic je článkem, který přirozeně propojí stávající služby a rozšíří péči o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich rodiny," řekla členka výboru spolku pro kamenný hospic Ludmila Novotná.

Ta si podle svých slov váží toho, že kraj podporuje rozvoj domácích hospiců, ale zároveň chce s hejtmanstvím otevřít debatu o vzniku lůžkového hospice. „Pokud se se všemi, koho se otázka hospice týká, shodneme na jeho potřebnosti, můžeme hledat cesty k jeho financování. To je u hospiců vždy vícezdrojové. Podílí se na něm kraj, stát, města a obce i sama provozující organizace, která většinu financí sežene od dárců," dodala Novotná.

Podle radního kraje Petra Krčála (ČSSD), který se stará o sociální problematiku na Vysočině, ale diskuse neprobíhá správným směrem.

„Nejsem a priori proti kamennému hospici, ale prvně mi musí někdo odpovědět na tři zásadní otázky. A to kdo bude financovat výstavbu, kdo bude financovat provoz a kde bude hospic stát, protože podle všeobecně známých průzkumů jen čtyři až pět procent obyvatel by chtělo dát umírat svého člověka do hospice," vyjádřil se Krčál s tím, že s ním zatím nikdo diskutovat nepřišel.

Nicméně podle Novotné je nyní spolek na diskusi připravený. Na Vysočině by mohl vzniknout hospic s pětadvaceti lůžky pro dospělé a dvěma lůžky pro děti. „Hospic by zajistil kompletní péči o umírající lidi, o které se nemůže starat rodina," vyjádřila se Novotná. Náklady na stavbu zařízení spolek odhaduje od osmdesáti do stovky milionů korun. Roční chod pak vyjde asi na dvacet milionů korun. U jiných hospiců hradí polovinu nákladů zdravotní pojišťovna, pětinu pokryje dotace na sociální služby a další pětina peněz plyne od dárců. Zbývající částku pokryje platba od pacienta a jeho rodiny.

Za spolkem stojí i zakladatelka českého hospicového hnutí Marie Svatošová. „Na Vysočině nežijí jiní lidé než jinde. A ty hospice tam potřeba jsou, tak věřím, že je potřeba i tady," uzavřela Svatošová.