V primátorském křesle vystřídal Jaroslava Vymazala z ODS, který město vedl minulá dvě funkční období. Třiašedesátiletý Chloupek byl dosud na jihlavské radnici náměstkem primátora.

"Cítím se v tuto chvíli být primátorem města Jihlavy, všech jeho občanů," řekl Chloupek po zvolení. Uvedl, že se zasadí o to, aby i zastupitelé, kteří skončili v opozici, měli přístup do výborů, komisí a dalších poradních orgánů města.

Jihlavskou radnici v následujících čtyřech letech povede koalice, která je stejně jako v minulém funkčním období složená z ČSSD, ODS a KDU-ČSL, tentokrát je ještě doplněna o Forum Jihlava. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má tato koalice 21 hlasů. Dříve ji slíbila podporovat i TOP 09. Opozici tvoří vítězné hnutí ANO s KSČM.

Náměstky primátora dnes byli podle očekávání zvoleni Vratislav Výborný z ČSSD, občanský demokrat Jaroslav Vymazal a lidovec Jaromír Kalina. Čtvrtým náměstkem se stal Milan Kolář z Fora Jihlava.

Jedenáctičlennou radu města pak doplnili další dva sociální demokraté: Martin Hyský a Jana Nováková Hotařová. Za ODS byli do rady zvoleni také dva zástupci, Vítězslav Schrek a David Beke. O poslední místa v radě se podělili zbývající dva koaliční partneři. Radním se tak stal i lidovec Josef Kodet a Karolína Koubová za Forum Jihlava.

Hnutí ANO, které komunální volby v padesátitisícové Jihlavě vyhrálo, má v jihlavském zastupitelstvu osm lidí stejně jako druhá ČSSD. Třetí KSČM získala šest křesel, o jedno méně má ODS. Po čtyřech mandátech mají KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava, v zastupitelstvu jsou také dva členové TOP 09.