„Včera ve čtyři hodiny ráno vyjela na pomoc pražské zoologické zahradě naše jednotka hasičů s velkou cisternou a dalším potřebným materiálním a technickým vybavením," uvedl přibyslavský místostarosta  Martin Kamarád. Ten dodal, že hasiči z Přibyslavi se po jedenácti letech opětovně vracejí k odstraňování rozsáhlých povodňových škod. „O případné a konkrétní finanční pomoci rozhodne zastupitelstvo města na svém zasedání 19. června," poznamenal Kamarád.

Sbírka v Chotěboři

S potřebnou humanitární iniciativou přichází také město Chotěboř.

„Diakonie Broumov ve spolupráci s městem Chotěboř vyhlásila mimořádnou sbírku určenou na pomoc oblastem postiženým povodněmi. Sbírka se uskuteční ve dnech 10. až 13. června vždy od 14 do 16 hodin v prostorách bývalé budovy technických služeb v Klášterní ulici, hned za budovou radnice,"oznámila pro změnu pracovnice chotěbořského městského úřadu Michaela Pavlasová. „Lidé mohou věnovat jakékoliv dětské, dámské i pánské ošacení, lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony, přikrývky, polštáře a deky," vyjmenovala Pavlasová. Dárci ale mohou poskytnout i nepoškozenou veškerou obuv, ponožky či spodní prádlo. „Pokud přispějí i jinými věcmi, rádi je převezmeme," pokračovala Pavlasová a současně vyzvala dárce, aby věci nejprve zabalili do igelitových pytlů nebo krabic. „Jde o to, aby se při převozu do postižených oblastí nepoškodily," vysvětlila Pavlasová.

O finanční pomoci budou jednat také zastupitelstva v Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou. Potvrdila to mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová a starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

„Ze zkušenosti již víme, že správný čas pro jakoukoliv finanční či materiální pomoc nastane až v okamžiku, kdy voda opadne a města, obce a konkrétní lidé začnou s likvidací následků povodní. Na nadcházejícím zasedání rady města o tom určitě budeme jednat," řekl Tourek.