V desátém týdnu přibyly tři nové případy závažného onemocnění chřipkou, jichž je tak na Vysočině od počátku roku 32. „Z okresu Jihlava máme hlášený nový případ úmrtí, na chřipku zemřel muž, ročník 1950,“ upřesnila informace ředitelka protiepidemického odboru na Krajské hygienické stanici Kraje Vysočina Alena Dvořáková.

Před rokem zemřelo na Vysočině na chřipku 11 lidí.

Skutečnost, že chřipka v populaci nadále koluje, přestože epidemie odeznívá, potvrzují i nové případy laboratorně potvrzených onemocnění pravou chřipkou. Ty byly zaznamenány na Jihlavsku i v dalších vysočinských okresech.

Plošný výskyt akutních respiračních onemocnění na Vysočině je ale citelně nižší. „V rámci kraje ubylo třicet procent nemocných, aktuálně je na Vysočině 930 akutních respiračních onemocnění na sto tisíc obyvatel,“ poukázala na další důležitý ukazatel vývoje nemocnosti Alena Dvořáková.

Vysočina tak patří spolu s kraji Karlovarským, Královéhradeckým a Zlínským mezi čtyři kraje s nejnižší nemocnosti v rámci České republiky. V celorepublikových ukazatelích ubylo čtrnáct procent nemocných na aktuálních 1138 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Nejvyšší nemocnost má nyní Jihočeský kraj, kde je 1466 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Ve všech dalších krajích se nemocnost vrátila pod hranici čtrnácti set případů.

Na výrazném poklesu nemocnosti na Vysočině se projevily jarní prázdniny, nová čísla za aktuální jedenáctý týden potvrdí, nakolik byl vliv jarních prázdnin významný. „V souvislosti s prázdninami vždy nemocnost klesne,“ připomněla Alena Dvořáková.

Na Vysočině bylo na konci desátého týdne nejméně nemocných od prvního kalendářního týdne, kdy byly údaje ještě výrazně poznamenány vánočními a novoročními svátky.

Na konci předešlého týdne byly zrušeny poslední zákazy návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních na Vysočině. Od pondělí 11. března mohly návštěvy po déle než měsíci znovu do pelhřimovské nemocnice, která zrušila zákaz návštěv jako poslední v kraji.

V letošním roce chřipková epidemie na Vysočině dosáhla vrcholu v šestém kalendářním týdnu, kdy bylo v kraji 1732 akutních respiračních onemocnění na sto tisíc obyvatel. Ve stejném týdnu letos vrcholila i celorepubliková epidemie, a to při 1757 nemocných.

Nemocnost na Vysočině v 10. kalendářním týdnu

9. TÝDEN 10. TÝDEN ZMĚNA

Okres HB 1451 812 -44 %

Okres JI 1188 885 -26 %

Okres PE 1422 1006 -29 %

Okres TR 1165 985 -16 %

Okres ZR 1490 975 -35 %

Kraj Vysočina 1335 930 -30 %

Česká republika 1325 1138 -14 %

Zdroj: KHS