Od dvanácté hodiny začali pracovníci vodní elektrárny Mohelno upouštět více vody, než je obvyklé. „Z přehrady odpouštíme 25 metrů krychlových za sekundu, přitéká do ní 23,8 metrů krychlových, takže jde o takřka vyrovnaný stav," řekl v pondělí odpoledne hrázný dalešického vodního díla Josef Suchánek.

Nevyloučil však, že se v průběhu dalších hodin či dní nebude množství odpouštěné vody zvedat. „Je to docela možné, protože meteorologové předpovídají kulminaci přítoku v hodnotě 33 metrů krychlových na zítřejší (úterní– poznámka redakce) dopoledne. Všechny kroky ale budeme pochopitelně konzultovat s Povodím Moravy," podotkl Suchánek s tím, že i očekávané zvýšení přítoku přehrada i přečerpávací elektrárna zvládne.

„Pokud nepřijde nic závažnějšího, tak by to neměl být problém. Na nižších tocích zatím žádné hlášené komplikace nemáme. Budeme se ale samozřejmě přizpůsobovat aktuální situaci, která nastane," doplnil hrázný.

Zatímco Středočeský a Jihočeský kraj zasáhly v neděli na několika místech povodně a tamní hasiči měli a stále mají mnoho práce, Třebíčsku se podobné scénáře vyhnuly. Profesionální hasiči zasahovali v neděli pouze v Moravských Budějovicích u dočerpání vody do parní lokomotivy a v Třebíči otevřeli zabouchnuté dveře jednoho z bytů. Mimoto někteří pomáhali přímo v ulicích Prahy.

Na větších vodních tocích panoval během pondělí klid, pouze stav řeky Jihlavy v Bransouzích označili vodohospodáři z Povodí Moravy v 15.30 prvním povodním stupněm. Všechny další v normálu. Lokální problémy se vyhnuly obcím, které se s vodou v předchozích letech potýkaly.

Protrhlý rybník

„V minulosti se nám protrhl obecní rybník ve směru k Dešovu. Tehdy ale během několika minut spadlo přes dvacet milimetrů srážek, byla to doslova průtrž mračen, a když se k tomu přidala hlína z polí, rybník nevydržel," vzpomenul starosta Hornic Miloš Březina s tím, že podobná situace již nehrozí.

„Pokud bude dál pršet tak jako v posledních dnech, tak jsme v relativním klidu. Myslíme ale na lidi, které voda zasáhla teď. Sami dobře víme, jaká je s uklízením zahrad a sadů práce, a lidé, kterým se voda a bahno dostává do domů, jsou na tom ještě hůř. Cítíme s nimi," poznamenal Březina.

Na zaplavenou silnici a zahrádky si po dvou letech vzpomněla také předsedkyně osadního výboru v Budíkovicích Andrea Peštálová, podobná situace se však alespoň prozatím neopakuje. „Nic zvláštního se u nás neděje, hladina Okřešického potoka stoupla o pouze přibližně 15 centimetrů oproti normálu. Prší vytrvale, pokud to ale bude takhle pozvolné a nepřijde nic prudkého, tak by to koryto mělo zvládnout," podotkla.