Jihlava Místo oddílová vedoucí si Taťána Antlová říká velitel třicáté první přední hlídky. V rámci organizace Royal Rangers vymýšlí nejrůznější program pro dětmi a tento svůj koníček považuje za určitý druh bláznovství.

Kde se vůbec vzal titul velitel přední hlídky?
Název vychází z tradice organizace, která je původně americká. Když jely kolony vozů zabírat Divoký západ, před nimi jela skupina, která kontrolovala bezpečnost okolí. Té se říkalo přední hlídka. Royal Rangers má křesťanské poslání vybudovat prostor, aby děti mohly bezpečně poznávat. Každá hlídka má svého velitele, což je něco jako vedoucí v jiných dětských organizacích.

Jaké aktivity pro děti organizace Royal Rangers pořádá?
To vychází především z osobnosti vedoucího, co by chtěl dětem ukázat. Někoho zajímá sport, někoho výtvarné aktivity. Hlídka, které velím, se náplní nejvíce blíží turistickému kroužku. Scházíme se s dětmi každý týden, většinou se zaměřujeme na turistiku, poznávání a ochranu přírody a základy zdravovědy. Jednou za měsíc připravíme jednodenní vycházku a jednou za dva měsíce se koná tematicky zaměřená víkendová akce. S ostatními hlídkami také pořádáme dvakrát ročně krajský turnaj v ringu, který je přípravou na národní turnaj v ringu, což je poměrně netradiční sport. A samozřejmě jezdíme i na další sportovní klání a pořádáme dětské tábory.

Pracujete v potravinářství. Jak vás napadlo začít s organizací aktivit pro děti?
Pracovat s dětmi jsem začala už v mládí. Tenkrát bylo běžné, že hodně lidí vedlo děti. Skoro každý byl oddílový vedoucí. Dnes nemají rodiče na děti moc čas, takže dítě potřebuje, aby se mu někdo věnoval. Je to koníček jako každý jiný, takové bláznovství.

Jak jste se k Royal Rangers dostala?
Organizaci jsem objevila prostřednictví křesťanského časopisu. Chtěla jsem vytvořit bezpečné prostředí, kde by děti mohly slyšet o Bohu a dozvědět se různé úhly pohledu. Není našim cílem jim nutit nějaký názor, to je otázka osobních postojů. Chceme v nich vzbudit touhu po poznání. Mně by ke štěstí stačilo, kdyby děti dostaly impulz, aby toužily po dobrých věcech a uvědomily si, že jejich rozhodování ovlivní celý jejich život. Proto jsem v roce 2002 založila 31. přední hlídku, která je jednou ze tří předních hlídek v Jihlavě.

Tři přední hlídky v jednom městě asi není příliš obvyklé…
Tolik předních hlídek v jednom městě je docela unikátní na město této velikosti, například v Praze jsou jen dvě a celá Vysočina jich má pět. Pocházíme z různých křesťanských společenství, hlídky jsme založili, ani jsme nevěděli, že už tu nějaké jsou. Nekonkurujeme si, spíš spolupracujeme. Některé akce připravujeme společně.

Jakým způsobem mohou rodiče Royal Rangers kontaktovat, pokud chtějí, aby se jejich dítě aktivit této organizace účastnilo?
Naše hlídka má svoje internetové stránky. Tam je uvedeno, kdy budeme mít schůzku, kam pojedeme a co budeme dělat. Také tam jsou kontakty na velitele. Je lepší, pokud k nám dítě chodí pravidelně, ale podporujeme i to, aby s námi rodiče posílali svoje děti alespoň příležitostně na některé akce. Pokud pak s námi jede takové dítě na tábor, tak je pro ně dobré, že zná vedoucí a ví, do čeho jde. Cítí se bezpečněji a nemá z neznámého prostředí stres.

Na kolik rodiče aktivity jejich dětí v Royal Rangers přijdou?
Za členství se platí 50 korun za celý školní rok. Snažíme se víkendové akce dělat tak, aby náklady nebyly moc velké. Sama mám tři děti, takže si dovedu představit, že to s penězi dnes není snadné. Většinou se dostáváme na minimálně dvě stě korun za víkend, pokud by akce byla dražší, konzultuji to s rodiči. Musíme zaplatit jídlo a dopravu. My všichni pracujeme jako dobrovolníci jako ve všech dětských organizacích.

HELENA FIŠAROVÁ