Podle Rudolfa Chloupka z ČSSD bude o tom, kdo obsadí radnici v následujících čtyřech letech, jasné nejdříve začátkem příštího týdne. „Nechceme nic uspěchat, není v našem zájmu, aby se rychle domluvila nějaká koalice, která by se do měsíce rozpadla jen proto, že jsme si na začátku něco nevyjasnili," popsal Chloupek způsob, jakým se rodí rozložení sil na jihlavské radnici.

Vyjednávací tým ČSSD se už v pondělí sešel s lidovci a hnutím Forum Jihlava, se kterými by podle prvotní schůzky našli společné zájmy.

„Zatím se navzájem poznáváme, v zastupitelstvu budou sedět z části noví lidé, takže jde zatím o zahřívací kolo," doplnil Chloupek s tím, že se v úterý odpoledne kromě hnutí ANO sešla ČSSD s ODS. Zatím jsou vyjednávací týmy ve vyjádřeních opatrní a nechtějí být příliš konkrétní. Forum Jihlava se hned v pondělí sešlo se dvěma nejsilnějšími stranami v zastupitelstvu.

Zatímco Chloupek vyjádřil uspokojení nad tím, že by ČSSD s Forem našla společnou řeč, Koubová byla ve svých vyjádření opatrnější.

„V tuto chvíli taková zdvořilostní a poznávací schůzka. V některých programových věcech si s oběma stranami sedíme, v něčem už méně. Určitě je zde prostor pro další vyjednávání," zdůraznila Koubová s tím, že Forum Jihlava je „malá rybka" a bude hlavně záležet, jak se domluví dva nejsilnější hráči na jihlavském poli komunální politiky.

Lídra hnutí ANO Radka Popelku se v úterý nepodařilo zastihnout. Už v pondělí ale sdělil, že jasno bude nejdříve koncem týdne.

Do té doby se chce ANO sejít s případnými koaličními partnery a vše důkladně projednat.

ČSSD se chystá ještě ve středu na schůzku s KSČM. I přesto to ale vypadá, že třetí nejsilnější strana zůstane i v dalším volebním období v opozici. Podobně tomu bude pravděpodobně i u TOP 09.