Přátelské setkání se neslo v duchu dobré nálady, vzpomínek na zajímavé či kuriózní ponory a na závěr nechybělo ani připití si z lahve sektu na nový rok.
„Trošku nás zklamalo, že není led. I přesto je ale voda poměrně čistá. Přístup je dobrý a teplota také. Pod hladinou jsou čtyři stupně a na hladině rovná nula. Myslím, že by mohlo přijet okolo třiceti lidí, z nichž do vody půjde okolo deseti. Ale uvidíme, protože je nás hodně nemocných," přemítal před desátou hodinou dopolední instruktor České potápěčské školy v Jihlavě Richard Gardlo.
Nakonec sice přijelo o něco méně lidí, ale i tak to nic neměnilo na pohodové atmosféře.
Pro muže v neoprénech znamená potápění v zimě dobrou viditelnost a většinou ticho. Jednou z největších výzev je pro ně potápění pod ledem.
„Čím je více sněhu a ledu, tím je pro nás potápění zajímavější. Když je ledová pokrývka, sednou si veškeré sedimenty, do vody nic nepřitéká, nic nepadá, vítr ji nerozfoukává, voda se tedy absolutně uklidní a vyčistí. Když je lom deset, čtrnáct dní pod ledem, je voda daleko čistší. Platí tedy, že ideální podmínky jsou pro nás v uzavřeném prostoru," přiblížil Richard Gardlo s tím, že zpravidla jsou pod vodou od dvaceti minut do jedné hodiny.
„Vždy záleží na výbavě potápěče a jeho zkušenostech," dodal zkušený instruktor.
Štika, žralok i vodní panna
V sobotu se z krás podvodního světa v lomu u Horní Cerekve těšili samí muži, do neoprénu se totiž neoblékla ani jedna žena.
Odvážlivci si však vychutnali ponor, který jim nabídl pohled například na vodníka, zavěšeného žraloka, pramici, dřevěnou štiku či vodní pannu, která tam nově přibyla. „Panna na dně leží a spí. Zkusíme ji políbit, zda se náhodou neprobudí," řekl se smíchem Richard Gardlo a dodal, že mezi potápěči se lomu začíná pomalu, díky množství atrakcí, říkat malý disneyland.  „Lom si nemůžeme vynachválit, sjíždějí se sem lidé z celé republiky, protože je velký, čistý a pěkný," pochvaloval si zkušený potápěč, který si spolu s dalšími kamarády ve vodě připil z lahve sektu na nový rok. Vzhledem k tomu, že se jednalo o novoroční setkání, nemohl se Deník nezeptat na „potápěčské" předsevzetí do nového roku.
„Jako u všech, tak i u nás je na prvním místě zdraví, protože pak se budeme moci potápět, ale hlavně, abychom se měli vůbec, kde potápět. Protože z vod, kde jsme se potápěli před dvaceti, třiceti lety už polovička zmizela. Buď jsou v soukromém vlastnictví nebo jsou silně zanesené a znečištěné," uzavřel Richard Gardlo.