Hledat místo pro svou regionální kancelář nemusel Pavel Kováčik. Od doby, kdy před 17 lety poprvé usedl do Sněmovny, ji má v třebíčské ulici Vítězslava Nezvala, kde má své sídlo také okresní výbor KSČM. „Kromě Třebíčska mám na starost i okres Havlíčkův Brod a samozřejmě jsem vytížen i centrálně. Předpokládám ale, že se do Třebíče jednou nebo dvakrát do měsíce dostanu," řekl.
Jeho stranický, poslanecký i regionální kolega Josef Zahradníček ustoupil a prostory pro svou kancelář našel v Jihlavě v ulici Úlehlova. Na stejné adrese sídlí i jihlavský okresní výbor strany. „S panem Kováčikem jsme se dohodli takhle. Musím respektovat to, že jsem byl zvolen za Kraj Vysočina a je třeba přinášet do Sněmovny poznatky z celé Vysočiny, nejen ze Studence nebo z Třebíčska," vysvětlil Zahradníček, který bude nejméně do příštích komunálních voleb vykonávat kromě poslanecké funkce i tu starostovskou.
Rozložení sil po celém kraji bylo prý přirozeným krokem. „KSČM má na Vysočině dva poslance a oba jsou z Třebíčska. Musíme ale pojmout všechny okresy, ne pouze jeden," doplnil Kováčik. Kromě Jihlavska tak bude Zahradníček působit ještě na Žďársku a Pelhřimovsku. „Jak mi to čas dovolí, tak se ale budu pohybovat i na Třebíčsku. To pro mě dál zůstává srdeční záležitostí. Vždyť jsem za něj dvakrát kandidoval do Senátu," připomněl.
Místo pro regionální kancelář našla rovněž další z nových členů dolní parlamentní komory. Místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová bude s největší pravděpodobností působit na třebíčském Karlově náměstí. Kancelář otevře v budově, kde nyní sídlí pobočka České spořitelny. Smlouva s majitelkou objektu by měla být podepsána zítra.
„V poslední době jsem natolik vytížená, že se touto věcí zabývala více moje asistentka než já. Od začátku jsem ale věděla, že budu v Třebíči. O žádném jiném místě jsem neuvažovala," doplnila Jourová. Přispěl k tomu i fakt, že druhý poslanec hnutí ANO z Vysočiny Josef Kott pochází z Pelhřimovska a ve své působnosti bude mít ještě Jihlavsko.
Sněmovna poskytuje poslancům prostředky na pronájem kanceláře v jejich volebním kraji. Pro Jihlavu a další statutární města je to maximálně 22 tisíc korun měsíčně, pro Třebíč 19 tisíc. „Ceny se rozumějí včetně služeb spojených s pronájmem, tedy například úklidu nebo energiemi," podotkl mluvčí Poslanecké sněmovny Roman Žamboch.
Kromě příspěvku na prostory se mohou poslancům měsíčně vyplácet další. Třeba na pronájem nábytku v maximální výši 5200 korun, na telefonní poplatky a internet až sedm tisíc nebo kancelářské potřeby v hodnotě 2200 korun.
Věra Jourová, která v minulosti v Třebíči působila ve vedení Městského kulturního střediska nebo jako tajemnice Městského úřadu, ale přiznává, že času na svůj volební obvod nebudu mít příliš. „Pokud půjdu na ministerstvo, tak to bude problém. U poslanců ministrů to tak ale bývá, že jejich poslanecký obvod tím většinou trpí," poznamenala.
V pokračujícím jednání o budoucí vládní koalici tvořenou ČSSD, hnutím Ano a KDU-ČSL je pro ni nejpravděpodobnější variantou obsazení ministerstva místního rozvoje, kde před téměř deseti lety působila ve funkci náměstkyně. „Na stole je stále několik variant, některé jsou jasnější, jiné méně. Tato je ale na stole už delší čas," líčila.