Tabulky instalovalo město, aby upozornilo řidiče na to, že se na silnici kačeny objevují. Značka ale neodpovídá legislativě.

„Vznikla tu občanská iniciativa, která kritizovala, že zde řidiči jezdí bezohledně a že často kačeny srazí. Chtěli jsme se k tomuto podnětu od občanů postavit, proto jsme značky nainstalovali," řekl starosta Polné Jindřich Skočdopole s tím, že přestože značky neodpovídají legislativě, plní svojí funkci.

O instalaci značek se zasadili lidé sdružení na sociální síti Facebook ve skupině Společně pro kachny. „Polenští řidiči jsou na tyto opeřené Poleňáky zvyklí a v daných místech jejich výskyt předpokládají, ovšem mimopolenští jsou často jejich výskytem na silnici překvapeni. Stávají se tak nebezpečné situace, kdy se narychlo brzdí, auta se těmto opeřencům na poslední chvíli vyhýbají a podobně – a to hlavně proto, že se o jejich reálné existenci dozví, až když se opravdu na silnici jako překážka objeví," uvedl zakladatel skupiny David Havlíček, proč se skupina o informační tabulky zasadila.

Kvůli některým negativním ohlasům na to, že značka není taková, jaká má být, tedy nejedná se o červený trojúhelník s kachnou, sundalo město žluté plechové značky ze silničního značení a včera je instalovalo na sloupy městského osvětlení. „Je to náš majetek, takže by to nikomu nemělo vadit. Pokud nás ale někdo vyzve, abychom značky i přesto odstranili, uděláme to," řekl starosta s tím, že nechápe, proč by značka měla někoho obtěžovat. Dle jeho názoru je to, že je netypická, výhodou, protože ji řidiči nepřehlédnou.

Údajně nejvíce se kachny objevují v Tyršově ulici, na hrázi v blízkosti hradu a u polenského kina. V případě, že by město chtělo kolem rybníka Peklo nainstalovat značky odpovídající legislativě, vyšla by dle slov starosty jedna značka na šest až sedm tisíc. „Minimálně. Musí mít totiž svojí tyčku, patku zabudovanou v zemi a tak dále. Také by to zahrnovalo mnoho byrokracie," zmínil Skočdopole. Podobné značení, jako nyní existuje v Polné, se používá i v Austrálii, kde tímto způsobem upozorňují na klokany.

IVANA HOLZBAUEROVÁ