Tato hračka je pro mnohé symbolem bujarých oslav konce roku. Skýtá však některá vážná rizika.

Manipulace s pyrotechnikou si bohužel každoročně vyžádá nepříjemná zranění. Petardy jsou v posledních letech lákadlem pro všechny věkové kategorie. Kromě popálenin se však jako důsledek neopatrného zacházení s pyrotechnikou objevují i utržené prsty.

Hlavně ostražitost

„Jeden případ zranění zábavní pyrotechnikou jsme už měli. Nejčastěji ke zranění dojde u mladistvých, kteří podcení nebezpečí nebo u lidí pod vlivem alkoholu, kdy se snižuje ostražitost," konstatoval Aleš Ošťádal primář Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Oblastního střediska Havlíčkův Brod. Podle primáře Ošťádala je třeba v takovém případě ihned volat lékaře, v omezené míře lze na místě rovněž poskytnout první pomoc. „Nejčastěji bývají zraněny ruce, a to jsou buď popáleniny nebo poraněné prsty. V případě popálenin je třeba spáleniny chladit tekoucí vodou. Při poranění prstů ruku zabalit do čistého obvazu, ltze použít například čistý ručník," doporučil zdravotník.

Podle odborníků na zábavní pyrotechniku je třeba používat rozum už v okamžiku, kdy se rozhodneme různé rachejtle či dělobuchy kupovat.

„Pokud si běžný zákazník kupuje pyrotechniku, měl by se hned ujistit, že výrobek má atest státní zkušebny," vysvětlil jednu z hlavních bezpečnostních zásad Jiří Krkavec z firmy Cipytex, která se specializuje na pořádání ohňostrojů. „U každého výrobku je návod, ale lidé ale dnes naprosto nečtou návody," posteskl si ohňostrůjce.