Podle tohoto sociologického šetření je Vysočina jedním ze sedmi krajů v ČR, kde mohou sociální demokraté zvítězit, a mají tak velkou šanci obsadit místo hejtmana.

Oproti červnovému průzkumu této agentury voliči na Vysočině nijak zásadně nezměnili své preference. Pouze ODS ztratila dvě desetiny procenta podpory. O ty pak vzrostl podíl těch, kteří chtějí volit menší politické subjekty.

Nejvíce mají stále malí

Celých 23,1 procenta lidí v kraji chce svůj hlas dát malým subjektům. V žádném jiném kraji, podle sociologů, není tak velký podíl voličů, odhodlaných odklonit se od velkých stran. Podle sociologů jde o subjekty s podporou do 3,5 procenta. S ohledem na statistickou chybu je ovšem možné, že tyto strany, koalice či hnutí v říjnovém hlasování přesáhnou pětiprocentní hranici a do krajského zastupitelstva vstoupí.

Právě hlasy těch lidí, kteří chtějí volit malé subjekty, nakonec mohou sehrát rozhodující roli ve výsledku voleb. V případě, že by se žádnému z malých uskupení nakonec nepodařilo do krajského zastupitelstva dostat, bude moci ČSSD s komunisty zásluhou propadlých hlasů obnovit svou spolupráci.

Volební preference - Kraj Vysočina - srpen 2016. Infografika.Zdroj: Deník

Pokud se naopak alespoň některá z malých uskupení do zastupitelstva dostanou, vznikne velice zajímavá situace. Podpora ČSSD není totiž dostatečně výrazná, a bude tak muset vzniknout nová krajská koalice. A ta může mít hned několik členů.

Oldřich Nový