Strabag se umístil na prvním místě a M-Silnice na druhém. Výsledky třetího ročníku soutěže, kterou vyhlašuje společnost CEEC Research, byly zveřejněny na setkání stavitelů ve čtvrtek 14. května. Čestné ocenění vítězným firmám předávali premiér Bohuslav Sobotka a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Proti výsledkům ankety se ohradil Český svaz stavebních inženýrů (ČSSI).

Mohou pobouřit pozůstalé

„Rozhodnutí nominovat tyto firmy a udělit jim čestný titul se zcela jistě dotýká všech jiných firem, které svou práci dělají lépe. Ale v první řadě musí pobouřit pozůstalé z rodin, které pod mostem ztratily své živitele," napsal v tiskové zprávě Karel Hegenbart z ČSSI.

Výsledky ankety byly navíc vyhlášeny dva dny poté, co bylo veřejně známo, že Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu v Českých Budějovicích zahájil správní řízení s firmou Strabag, koordinátorkou bezpečnosti práce a firmou Bögl a Krýsl pro porušení bezpečnosti práce při rekonstrukci mostu. Inspektoři firmám vyčítají, že odpovědní pracovníci mezi sebou nekomunikovali, vzájemně se neinformovali o probíhajících pracích a možných bezpečnostních rizicích. Za to jim hrozí vysoké pokuty. „Je smutnou skutečností, že tento čestný titul nebyl udělen někomu, kdo by lépe naplňoval jeho obsah, a je otázkou, jestli nebude mít očekávaný efekt ocenění, v tomto konkrétním případě spíše opačné znaménko," míní Karel Hegenbart.

Pořadí firem v anketě vybíralo na 356 veřejných investorů (ministerstva, města, kraje, obce) z pětadvaceti nominovaných firem. Vybrány byly podle objemu dosažených tendrů v kalendářním roce.

„Známkovalo se od jedné do pěti jako ve škole. Výsledek respektujeme a nechceme do něj nijak zasahovat," ředitel společnosti CEEC Jiří Vacek.

Starosta Vilémova Jiří Lebeda se o výsledku ankety dozvěděl od Deníku.

„To ocenění určitě není za naši stavbu. Na druhou stranu takové firmy dělají stovky jiných zakázek ročně. Já bych je ale určitě neoceňoval. Naše zkušenosti s firmami nejsou nic moc. Řekl bych, že mě spíš štvou, protože některé práce dělají nadvakrát. Pokud mám hodnotit projekt jako celek, tak nám spíš některé stavební úpravy v obci zkomplikují život, než aby nám pomohly," vyjádřil se Jiří Lebeda.

Pamětní deska

Vedení městysu uvažuje o zřízení pamětní desky obětem tragédie. V současné době shánějí souhlasy jednotlivých poškozených.

Most ve Vilémově se zřítil loni 4. září poté, co dělníci narušili statiku klenbového mostu. Pod mostem v té době pracovalo šest dělníků. Čtyři z nich pod sutinami zemřeli. Příčiny pádu mostu vyšetřují havlíčkobrodští kriminalisté. Ti už mají k dispozici klíčové znalecké posudky. Z nich nyní vyvozují případnou trestní odpovědnost konkrétních lidí.

Podle informací České televize by mohlo být obviněno až dvanáct lidí. Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové by mohly být první závěry zveřejněny v polovině června.