„Rodí se prostě méně dětí, nežli je přirozený úbytek způsobený migrací či úmrtím spoluobčanů. Z tabulky uvedené níže je zřejmé, že za rok 2015 ubylo ve Ždírci 25 občanů," popsal situaci starosta Jan Martinec.
Nepříznivý stav, co se týče počtu obyvatel má vliv, kromě jiného, rovněž na na takzvané rozpočtové určení daní. „Město získává z daňových výnosů zhruba 10 tisíc korun ročně za každého obyvatele s trvalým pobytem na svém území. Úbytek 25 obyvatel bude znamenat letos nižší daňové příjmy oproti roku loňskému o 250 tisíc korun," vysvětlil starosta. A to není pro městskou pokladnu zanedbatelná částka. Otázka je, jak tuto situaci do budoucna řešit. Určitým řešením by podle starosty bylo, že by se k trvalému pobytu ve Ždírci přihlásili všichni ti, kdo ve městě sice bydlí a žijí, ale trvale jsou hlášeni v jiné obci.
„Přicházíme tak o příjmy daňové, ale třeba o příjmy za likvidaci odpadů, poplatků za psy a podobně.," zdůraznil starosta s tím, že tito obyvatelé využívají plně služeb, které Ždírec pro své občany zajišťuje. To je například údržba komunikací, provoz veřejného osvětlení, likvidace domovních odpadů, provoz školy a školky podobně. Podle starosty ti, kteří sice ve Ždírci a místních částech žijí, ale nejsou zde trvale přihlášeni, by tak měli učinit. Pomohou tím udržovat dosažený standard života ve městě.