Už jako dítě pozoroval počasí a zapisoval si hodnoty z teploměru za oknem. Sedmatřicetiletý Petr Janoušek z Jihlavy má u svého domu na zahrádce v Hruškových Dvorech meteorologickou stanici, údaje z ní využívá pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Brně.

„Od dětství jsem si zapisoval údaje. Zkoumal jsem oblačnost, teplotu a další jevy,“ popisuje Janoušek. V zálibě pokračoval také jako dospělý. „Chtěl jsem pozorovat současné extrémní výkyvy počasí a zjistit, jak to doopravdy je,“ odtajnil důvody založení stanice Janoušek. Poté se domluvil s ČHMÚ.

Václav Jonáček, Jihlava, 3. srpna 2017, 51 cm, 3 200 g
OBRAZEM: Další miminka z jihlavské porodnice

„V Jihlavě se kdysi měřilo, ale pak to zrušili, takže v krajském městě nikdo teploty nezapisoval. I to byl jeden z důvodů, proč jsem s tím začal,“ dodal Janoušek, který se tak stará o jedinou meteorologickou stanici v krajském městě.

Jeho běžný pracovní den se nyní dělí na dvě poloviny. Tu první tráví ve skladě České pošty, kde je zaměstnaný, a v té druhé se mimo jiné věnuje počasí. „Když přijedu po práci, podívám se do budky, změřím údaje a zkontroluji, zda fungují přístroje,“ vyjmenoval dobrovolný pozorovatel.

V létě měří srážky v osm hodin ráno, v zimě o hodinu dříve. „Tohle je automatický srážkoměr,“ ukázal Janoušek na stříbrnou kovovou nádobu. „Když naprší, tak se to člunkově překlápí, záleží na počtu překlopení,“ vysvětlil.

V trávě na zemi leží zvláštní drátěná konstrukce. „Pomocí toho měřím teplotu v pěti centimetrech nad zemí,“ objasnil Janoušek. Další přístroje jsou v bílé meteorologické budce, díky které je jeho dům poznat už ze silnice. Uvnitř se nachází sada teploměrů a zapisovač.

„Právě teď máme 29,2 stupně Celsia,“ prohlásil ve čtvrtek 10. srpna po třetí hodině odpoledne.

V roce 2009 začal počasí měřit manuálně. Od května následujícího roku pozoruje pro hydrometeorologický ústav. Stanice funguje automaticky od června 2013. „Musí stát na volném prostranství. Pokud by byla ve městě, zkreslovalo by to. Proto v pražském Klementinu naměří vždy tak vysoká čísla,“ odtajnil pozorovatel Janoušek.

První ročník Přísekohraní přilákal na autíčka a další hračky několik stovek návštěvníků.
Děti se vyřádily v muzeu s autíčky

O změnách své stanice zatím jen uvažuje. „Protože bydlím v údolí, není možné na tomto místě měřit rychlost a směr větru. Slunoměr by zase musel stát neustále na slunném místě, jenže zahradu zakrývají stromy. Můj sen ale je přidat ke stanici nový přístroj,“ svěřil se Petr Janoušek.

Nová jihlavská stanice je příliš mladá na to, aby byly její rekordy uváděny oficiálně. Nejnovější teplotní rekord z jihlavské stanice pochází z roku 2012. V srpnu tehdy Janoušek z teploměru odečetl 37,7 stupně Celsia. Naopak největší zima panovala v roce 2010, kdy na konci ledna naměřil minus 24,9 stupně.