Jihlava
Krajské město už dříve avizovalo, že ohňostroj letos nebude. „Tedy alespoň ne ten oficiální, protože lidé si stejně udělají svoje soukromé. Takže i tak se budou plašit zvířata v zoo a zabíhat pejsci,“ glosoval mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
Loni město pro své obyvatele na Nový rok připravilo videomapping, ani s ním se však tento rok nepočítá. „Videomapping jsme v tomto roce mohli vidět na oslavách výročí Gustava Mahlera, na Nový rok jsme ho neobjednávali. Kdo ale bude chtít, může přijít na Nový rok na náměstí a v klidu si s představiteli města vypít svařák a popřát si vše nejlepší,“ doplnil Daněk.
Jihlava oslavy nového roku s ohňostrojem nezařizovala ani na Silvestra 2021, obyvatelé města vzali iniciativu do svých rukou.Zdroj: Deník/Martin Singr
Třebíč
Pokud si nějaké vysočinské město na ohňostroje opravdu potrpí, pak je to Třebíč. Před lety jej zde dokonce pořádali jak o silvestrovské půlnoci, tak o pár hodin později v podvečer na Nový rok. Ani tentokrát o něj lidé nepřijdou. Loni jej kvůli rozkopanému Karlovu náměstí město poprvé připravilo na Strážné hoře, Třebíčany přezdívané jako Kostelíček. Lokalita se osvědčila. „Lidem se tam moc líbil. Výhodou Kostelíčka je, že ohňostroj odpalovaný odtud lze vidět téměř z každého koutu Třebíče. Proto na Strážné hoře Nový rok odstartujeme i letos,“ informoval starosta Pavel Pacal.

Ohňostroj se v Třebíči koná většinou dvakrát do roka, pravidelně bývá také na letních Slavnostech tří kápí. „Novoroční ohňostroj i ohňostroj na Slavnostech tří kápí jsou identické, liší se pouze různými efekty. Novoroční ohňostroj odpalovaný ze Strážné hory je po jedné minutě nízkých efektů, které vidí lidé přímo na místě, postupně zvedán do výšky třiceti až do 120 metrů. Díky tomu je možné pozorovat ho z celého města,“ popsala ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč Nikola Černá.
Novoroční ohňostroj se odpaloval na sklonku Nového roku 2022 z třebíčského Kostelíčku.Zdroj: Deník/Milan Krčmář
Havlíčkův Brod
Pravým opakem Třebíče je Havlíčkův Brod, kde ohňostroj nepořádají už dlouhodobě. „Jsem na radnici už patnáct let a nevzpomínám si, že by se za tu dobu ohňostroj pořádal. Na Nový rok se tady lidé scházejí na náměstí a setkávají se s přáteli. To ale není akce organizovaná městem, spíš jde o tradici mezi místními. Vůči ohňostrojům se Havlíčkův Brod spíše vymezuje. Jistěže to zde také bouchá – kdo chce, ten si ten ohňostroj odpálí sám. V radničním vysílání či Havlíčkobrodských listech se ale snažíme o osvětu mezi lidmi. Vysvětlujeme jim, že je lepší si užít konec roku co nejvíce v klidu,“ popsala radniční mluvčí Alena Doležalová.
Tradiční novoroční zábava ve Světlé nad Sázavou. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/Libor Plíhal
Žďár nad Sázavou
Ve Žďáře ohňostroj bude, a to i s doprovodným programem. Na Nový rok vystoupí na náměstí Republiky od půl šesté večer pěvecký soubor FONS, následně lidem do nového roku popřejí představitelé města a zahraje státní hymna, načež vypukne ohňostroj. „Ten stejně jako v předchozích létech doplní hudba. Máme ale drobnou změnu přímo u jeho produkce – nebude tak hlasitý jako dříve. Nejvíce hlučné efekty jsme omezili,“ informovala mluvčí Žďáru Blanka Sobolová.
Žďárský novoroční ohňostroj. Ilustrační foto.Zdroj: Milan Šustr
Pelhřimov
Nejmenší okresní město na Vysočině ohňostroj nikdy nepořádalo. „Je to dané historicky. Není to ale kvůli financím, jde spíš o bezpečnost. U nás nemáme městskou policii, museli bychom spolupracovat s tou republikovou,“ vysvětlila mluvčí města Andrea Unterfrancová s tím, že město ale nijak nereguluje používání zábavní pyrotechniky mezi obyvateli.
Ohňostroj. Ilustrační fotoZdroj: VLP/Vít Černý
Ve kterých okresních městech na Vysočině bude letos ohňostroj:
Jihlava - NE
Třebíč - ANO – na Strážné hoře (Kostelíčku); na Nový rok od 17.00 hodin
Havlíčkův Brod - NE
Žďár nad Sázavou - ANO – na náměstí Republiky; na Nový rok, program začíná v 17.30 hodin
Pelhřimov - NE