Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět lidí z Jihlavy dalo naději na život vážně nemocným

Jihlava – Může to být takový první krok k pomoci. Zajdete do jihlavské nemocnice a požádáte o vstup do registru dárců kostní dřeně. Během čtyř let, kdy Nemocnice Jihlava s Registrem dárců krvetvorných buňěk spolupracuje, dorazilo už přes tři stovky dobrovolníků. Jenom letos jich bylo dvaaosmdesát.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Dárce kostní dřeně. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ne všichni však byli zaregistrováni. O samotné registraci rozhodují lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na základě vyplněného zdravotního dotazníku. „Procento odmítnutých dárců u nás v Jihlavě je však velmi malé, protože my se dárců velmi pečlivě ptáme na jejich zdravotní stav a kvůli případným nejasnostem se dárce doptává přímo v IKEM," uvedl Jaroslav Zelený z hematologicko-transfuzního oddělení jihlavské nemocnice.

Podle informací přímo z IKEMu se v Jihlavě našlo už pět vhodných dárců. „Bohužel nemůžeme a nesmíme podávat žádné informace o dárcích, kteří jsou ve fázi vyhledávání. Pět dárců z Jihlavy a okolí podstoupilo v minulosti samotný odběr krvetvorných buněk a dali naději na záchranu života nemocných s poruchami krvetvorby," popsala Gabriela Hošková z IKEMu.

Řada dárců z Jihlavska podstoupila konfirmační vyšetření a byla předběžně shodná s konkrétními nemocnými, ovšem v potřebných HLA znacích nebyla kompletně potvrzena. „U těchto dárců je větší pravděpodobnost, že se budou shodovat i s dalším nemocným," dodala Hošková. Tito lidé totiž prošli podrobnějším testováním, a tak je u nich větší předpoklad, že budou vhodnými pro další pacienty.

Spolupráce s jihlavskou transfuzní stanicí se podle Hoškové velice osvědčila. „Transfuzní stanice pro nás nezajišťuje jen samotný nábor nových dárců, ale pomáhá nám při organizaci přednášek a oslovení cílové skupiny mladých lidí, které v registru nutně potřebujeme," dodala Hošková. Zájemci najdou informace na stránce www.darujzivot.cz.

Český registr dárců krvetvorných buněk před několika dny upravil jedno ze svých základních kritérií a nově umožňuje vstoupit zájemcům až do 40 let jejich věku. Dosud byla horní hranice na 35 letech věku. Spodní hranicí je věk 18 let. „Další podmínkou je, aby zájemce vážil více než 50 kg, byl zdravý a nebyl na trvalé medikaci. Výjimkou je antikoncepce. Jedna z nejdůležitějších podmínek je ochota pomoci jakémukoli pacientovi z České republiky i ze zahraničí," dodal Zelený.

Zájemce o vstup do registru si musí v jihlavské nemocnici nejprve domluvit vhodný termín. Veškeré podrobnosti najdou na webových stránkách nemocnice.

„Před návštěvou se zájemce ptáme, zda je naprosto zdravý, a pokud máme pochybnosti, tak dárce odkážeme na registr, aby se doptal e-mailem, zda jeho medikace či zdravotní stav není překážkou pro vstup. Při návštěvě provedeme se zájemcem 15 minutový pohovor, kde mu vysvětlíme vše potřebné a kde má možnost se na cokoli zeptat. Dále nám vyplní zdravotní dotazník a sestřička mu odebere 2 zkumavky krve," uzavřel téma registrace Zelený.

Autor: Jana Kodysová

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení