Milan Vašíček z Havlíčkova Brodu hledal parcelu na rodinný domek pro syna. „V Brodě jsou pozemky strašně drahé. Ideální je stavět v obcích blízko Brodu. Pozemky jsou levnější, do města je to kousek. Jenže i tam je plno. Zbožice, Skuhrov nebo Radostín by byly ideální místa, ale nepochodil jsem,“ povzdechl si. Radostín má dneska asi sto šedesát obyvatel, ale mohl by jich mít mnohem víc.

Starostka Veronika Vyšinská
Šlapanov chystá parcely, dohody o pozemcích váznou. Majitelé je odmítají prodat

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkPo parcelách je tu neustále poptávka, ale obec je nabízet nemůže. „Kolem vesnice vedou produktovody, vysokotlaký plynovod, ropovod a kolem každého je široké ochranné pásmo. Takže stavební pozemky jsou nedostupné. V ochranném pásmu, které nám někdy zasahuje málem až do zahrady, se nesmí stavět nic,“ vysvětlil starosta.

Jak dodal, jediná možnost jsou zahrady kolem už postavených domků, ale pozemky v Radostíně cizímu nikdo neprodá. Vesnice je energetickými sítěmi doslova obklíčená, ale profit z toho nemá. „Energetické sítě kolem vsi nám ztrpčují život, kdykoliv potřebujeme něco opravit. Nikoho z provozovatelů nenapadlo nám za to nabídnout nějaké kompenzace,“ dodal starosta.