Když potom parašutisté těsně nad zemí přidali otočky, davem lidí to jenom zašumělo. Jedním z těch, který své umění ve vzduchu divákům předváděl, by také Jan Šturc z jihlavského aeroklubu. Ten má na svém kontě za celý svůj skokanský život více než tři a půl tisíce seskoků. „Skáču už několik desítek let. Začínal jsem v osmnácti se svým kamarádem pod Svazem pro spolupráci s armádou, tedy takzvaným Svazarmem, a drží mě to dodnes," přiblížil své začátky zkušený parašutista Jan Šturc. V dobách, kdy se svému koníčku věnoval nejvíce, dokázal ročně udělat až stovku seskoků. Nyní už jich tolik nedává.

Zažil už také horké chvíle

Pocity, které při seskoku zažívá, nedokáže slovy popsat. Každému, kdo se takto zeptá, Šturc radí: „Zkuste si to sami. Ale asi to musí být hezký pocit, když to potom lidé chtějí opakovat." Při seskocích ovšem nejednou přišel do svízelnější situace.

„Horko mi také párkrát bylo. Osmkrát jsem musel otevírat při seskoku záložní padák, protože se ten hlavní neotevřel, nebo se otevřel špatně," zavzpomínal na méně veselé chvíle Šturc. Naštěstí se mu i tyto momenty podařilo v oblacích zvládnout a v sobotu během leteckého dne si mohl do své sbírky seskoků přidat jeden další.

Svým koníčkem totiž nakazil celou rodinu. V nadsázce by se dalo říci, že u Šturců skáče celá rodina. „Kromě mě skáčou oba dva synové a v minulosti skákala také moje manželka. Se svým synovcem a neteří jsem zase skákal v tandemu," poznamenal k rodinným seskokům parašutista.

Kdo se chce ale naučit sám skákat, tomu zkušenost z tandemového seskoku nepomůže. Zájemci o parašutismus musí splňovat několik podmínek, bez nichž tento koníček není možný. „Předně musíte být zdravá a projít zdravotní prohlídkou a základním kurzem, který stojí dva a půl tisíce," nastínil podmínky k seskokům Šturc. Poté se udělá školení, výcvik a první seskok pod odborným vedením.

Kdo by se chtěl tomuto sportu věnovat, musí se připravit, že ho to bude něco stát. I když na první seskoky klub vybavení půjčuje, vlastní vyjde na dvě stě tisíc korun. Sto padesát tisíc stojí padák, další desetitisíce pak spolkne kombinéza, helma a výškoměr.