S nápadem přišli sestry 
a lékaři chirurgického oddělení nemocnice a říkají mu domácky obýváček.  Místnost byla vybavena díky finančním darům pacientů brodské nemocnice.

„Nemocniční prostředí a vyšetřovna nejsou vždy vhodným místem pro sdělování závažných a citlivých informací. Když musí zdravotník říci pacientovi nepříznivou diagnózu či citlivou informaci, předat rodině negativní informaci či pozůstalost – měl by tak činit v intimním, klidném a tichém prostředí," vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Černo, proč chirurgické oddělení vytvořilo na své stanici E speciální pokoj, takzvaný obýváček.

V tomto prostoru je zajištěno soukromí pro rozhovor lékaře či sestry s pacientem 
a rodinou, ale i rozhovor pacienta s blízkými osobami.

Vážná diagnóza chce soukromí

„Napadlo nás vytvořit místnost, která by nabízela prostor adekvátní nastalé situaci. Vyšetřovna není vždy vhodným místem pro sdělování závažných a citlivých informací. O tom jsme se přesvědčili zejména u žen. Proto jsme na lůžkové stanici E, chirurgie ženy, vyčlenili  místnost, která těmto účelům slouží," řekla Deníku vrchní sestra Marie Kafková.

Především lékaři vytvoření takového prostoru oceňují. „Velice citlivé jsou například rozhovory s pacientkami před a po odnětí prsu," uvedl jako příklad lékař Josef Bureš.

„V takových situacích je důležité, aby se žena cítila v bezpečí a měli jsme maximální soukromí pro rozebrání diagnózy či zákroku," pokračuje Bureš.
Větší soukromí pro komunikaci s pacientkami oceňují i zdravotní sestřičky.

„Někdy se pacientka potřebuje svěřit, popovídat si o tom, co ji tíží, nebo například vyzkoušet takzvanou epitézu, což je náhrada za odoperovaný prs. I k tomu všemu pokoj slouží," zhodnotila význam místnosti z pohledu zdravotních sester Marie Kafková. Místnost je možno používat i pro rozhovor pacienta s nemocničním klinickým psychologem.

Místnost je vybavena tak, aby skýtala pohodlí pacientovi i jeho rodině.