Na začátku závěrečného červencového týdne zbývalo sklidit posledních padesát hektarů ozimého ječmene na Havlíčkobrodsku, v rámci celé Vysočiny byl tento druh obilí sklizen z 99,6 procenta.
S ozimým ječmenem jsou pěstitelé v regionu spokojeni, hektarový výnos těsně před dokončením sklizňových prací má hodnotu 6,11 tuny. „Výnos u ozimého ječmene v letošním roce hodnotíme kladně, výsledek není vůbec špatný,“ komentoval první výsledek žní Vlastimil Vaněk z Okresní agrární komory Jihlava, který postup hlavních žňových prací každoročně monitoruje na celé Vysočině.

Loni se na Vysočině sklidilo ozimého ječmene 5,86 tuny z jednoho hektaru. Více než šest tun z hektaru se za posledních pět let sklidilo v případě ozimého ječmene jen v roce 2016. Letos zaznamenali nejlepší výnosy pěstitelé na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku, nižší čísla jsou hlášena z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod.
V minulém týdnu sklízeli zemědělci hlavně ozimou pšenici, ta je aktuálně posečena z necelých 24 procent ploch. Výnos zatím není na úrovni loňských výsledků, kdy se sklidilo 6,13 tuny z jednoho hektaru. Letos má zatím výnos z hektaru hodnotu 5,66 tuny.
Ozimou pšenici, která je na Vysočině hlavní obilovinou, zbývá ovšem sklidit ještě z více než 55 tisíc hektarů. „O konečném výsledku u ozimé pšenice rozhodnou teprve nadcházející týdny,“ připomněl Vlastimil Vaněk. Zatímco na Třebíčsku byla ozimá pšenice sklizena z více než poloviny ploch, na Žďársku se zatím tento druh obilí sklízet nezačal.
Z pětatřiceti procent ploch byla na konci minulého týdne sklizena na Vysočině řepka. Také u ní je zatím hektarový výnos pod konečným loňským výsledkem, který měl hodnotu 3,68 tuny z jednoho hektaru. Letos je na hodnotě 2,99 tuny z hektaru a zůstává nejnižší za posledních pět let. „V případě řepky odhaduji letos o něco nižší výnos, tady se zřejmě přece jen projeví dopad jarního sucha,“ poznamenal Vlastimil Vaněk.

Tempo žňových prací je pořád dobré. I když sklizeň v závěru předešlého týdne občas zbrzdily přeháňky, pěstitelé pořád těží z brzkého začátku letošních žní už na počátku července.
Letos se na celé Vysočině pěstuje veškeré obilí na plochách o souhrnné výměře 131,5 tisíce hektarů. To je o necelých dvě stě hektarů víc než v roce 2018. Na druhé straně ubylo ploch s řepkou. Tu letos sklidí vysočinští pěstitelé ze 40,8 tisíce hektarů, zatímco před rokem to bylo ze 43 tisíc hektarů.
INFO
Žně na Vysočině 2019 (údaje k 29. červenci): | sklizeno v procentech | hektarový výnos |
ozimá pšenice | 23,96 | 5,66 |
ozimý ječmen | 99,60 | 6,11 |
obiloviny celkem | 22,80 | 5,85 |
řepka olejná | 35,10 | 2,99 |
Poznámka: Sklizeň jarní pšenice, jarního ječmene, žita, ovsa a triticale zatím nezačala.
Zdroj: OAK Jihlava