A pak to přišlo. Večer 8. května 1945 kolem jednadvacáté hodiny ruská bojová letadla přesvištěla nízko nad jižní částí Jihlavy a shodila zápalné bomby. „Na Slunci poblíž kapličky dostala zásah německá hospoda přímo u znojemské silnice,“ popsal tamní rodák Antonín Vokáč s tím, že místní z hořících domů zachraňovali těžce popálené sousedy. Mezi oběťmi, které zemřely na místě i později v nemocnici, byla mladá děvčata. Den nato, právě o křesťanském svátku Nanebevstoupení Páně, přišla do Jihlavy od Stonařova Rudá armáda.

Březnové události v Jihlavě.
Iglau ist frei! Němci se dočkali osvobození

Po Jihlavě a okolí se v těch dnech pohybovalo na tisíc pět set ozbrojených mužů německé armády, jednotek SS, domobrany a policie. Rudá armáda před sebou tlačila ustupující německá vojska. Desítky kolon vojenských vozidel projížděly Jihlavskem po silnicích i polních cestách od vesnice k vesnici. Tisíce Němců hledaly nejkratší cestu na západ do amerického zajetí. Někteří na potkání stříleli po všem živém.

Starší kluci hlídkovali po Jihlavě a křikem varovali každého, kdo se ocitl v nebezpečí. K těm neohroženým patřil i muž v nejlepších letech Ruda Hecht z Bedřichova. „Dali nám vědět, kde se schovávají Němci. Jako trampové jsme šli do toho, vzdali se nám, odevzdali zbraně. Naše soudy se s nimi nemalovaly a nás hodně chválily,“ řekl Rudolf Hecht. Ovšem mezitím se Rusové v Jihlavě zabydleli a ukázali pravou tvář.

Úhoř je oblíbená ryba nejen rybářů.
Do vod Vysočiny se vrací úhoři. Rybáři vysazují úhoří monté

Co chvíli letěla mezi vyděšenými Jihlavany zpráva, že někomu vykradli dům, byt, přepadli domácího a ublížili jeho ženě. Otcové rodin schovávali dcery, manželky. Ozývaly se hlasy o znásilňování i drancování.

„Vyhnali nás z bytu a nastěhovali tam rudoarmějce, mohli jsme si odnést jen peřiny,“ zavzpomínala pamětnice Ludmila Vlachová. Rudolf Hecht a kamarádi jezdili jako trampové na svoji milovanou chatu do přírody i za války. „Stalinovi vojáci nám v chatě ustájili koně a všechno zařízení spálili, i s palandami. Nadávali jsme, kdykoli jsme si na ně vzpomněli, ale vesničani je měli rádi, že jim pomáhali na polích,“ připomněl Ruda Hecht, později uznávaný trampský vůdce s přezdívkou Senior.

STANISLAV JELÍNEK