Kolik masek se v rámci patnáctého ročníku masopustního průvodu sejde, bude jasné až v den D. „Počty ohledně účasti nemáme, protože se jedná o ryze dobrovolnou záležitost,“ řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která se na organizaci masopustu v Pelhřimově každoročně spolu s dalšími partnery podílí.

V letošním masopustním průvodu ale budou podle Miroslava Marka k vidění známé tváře. „Pravidelně se průvodu účastní lidé z Fokusu, pěveckého souboru Záboj, domu dětí a mládeže, Kulturních zařízení města, žáci a studenti z pelhřimovských škol, Božejáci, divadelníci z Riegeru a také muzikanti ze základní umělecké školy,“ vyjmenoval Marek.

Informace o zákazu návštěv se na vchodových dveřích v areálu nemocnice objevila hned po vyhlášení opatření.
Nemocnice Pelhřimov vyhlásila zákaz návštěv

Pelhřimovské srocení masek se každoročně koná přesně na masopustní úterý, které letos připadá na 13. února. Před dvěma lety ale masopust vycházel na termín jarních prázdnin v regionu, tudíž byl průvod masek o něco chudší než jindy. „Termín je jasně daný, protože se odvíjí od termínu Velikonoc. V Pelhřimově míváme pravý termín masopustního úterý. Potom už je popeleční středa a začíná půst. Podle křesťanských pravidel se už pak nemají konat žádné zábavy a veselosti,“ vysvětlil Marek masopustní tradice.

Přestože pelhřimovský masopust organizuje již zmíněná Agentura dobrý den, rekordy v rámci úterní veselosti registrovat nebudou. „My samozřejmě registrujeme spousty masopustních rekordů, ale na jiných místech republiky. Ono ani moc nejde organizovat celou akci a do toho ještě páchat nějaký rekord. Pelhřimovský masopust tedy vedeme takovým tradičním stylem,“ informoval Marek.

I tak ale na Masarykově náměstí, kde po třetí hodině odpolední vypukne hlavní program masopustu, budou moci zájemci mimo jiné ochutnat také několikametrovou tlačenku.

Příchozí se také mohou těšit na vyhlášení nejsympatičtější, nejtradičnější, nejhezčí a nejlepší dětské masky. „Odměníme celkem čtyři masky,“ doplnil Marek.
Ještě než masopust v Pelhřimově vypukne, dětské centrum Kroužek v následujících dnech uspořádá masopustní dílny na výrobu masek, kde si budou moci nejen děti vytvořit originální velké i malé masky z rozličných materiálů.

Ilustrační foto.
Nejméně registrovaných partnerství je na Vysočině

Masky do průvodu v těchto dnech hledali i v Hořepníku. Tam se ale kvůli malému zájmu masopustní průvod neuskuteční. „Poslední dva roky se tu dalo dohromady opravdu hodně málo masek, takže masopustní průvod už tu ztrácí smysl. Proto jsme se letos s předstihem ptali lidí, jestli chtějí jít za masky. Zájem byl ale minimální,“ řekl se zklamáním v hlase starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek.

Letos se tedy místní mohou těšit pouze na masopustní zábavu, která se uskuteční v sobotu 10. února. „Doufám, že ti mladí se trochu chytnou za nos a příští rok dají dohromady partu lidí, která průvodem půjde. Obec pak už ostatní věci do průvodu zajistí,“ slíbil Kotýnek.

Ve stejné datum jako pelhřimovský masopust se uskuteční i masopust v Humpolci, tedy 13. února. Průvod městem, který odstartuje v 10.30 hodin, organizuje tamní Česká zemědělská akademie.