Stavební firma IMOS Brno, která zakázku vyhrála, musí stihnout Zelný trh kompletně opravit za 298 dní. Podle odborníků z brněnského magistrátu je ale krátký termín důležitý. „Je to hodně frekventovaná oblast, proto byla jedním ze soutěžních kritérií i lhůta stavby. Chtěli jsme, aby na sobě stavitel cítil tlak na dokončení stavby v termínu," řekl náměstek primátora Robert Kotzian.

O vánoční trhy na Zelném trhu totiž město přijít nechce. „Myslím, že všichni chceme, aby tam trhy byly," uvedl Kotzian. Souhlasí s ním i starosta Brna-střed Libor Šťástka. „Jsem rád, že stavitelé přistoupili na termín, který trhy umožní," svěřil se Šťástka.

Jinou motivaci, než zachovat trhy, prý termín nemá. Podle Kotziana nikomu nejde třeba o to, aby město nepřišlo o nájmy z vánočních stánků. „Trhy jsou pro nás neziskové, protože je neděláme úplně komerčně. Zveme tam řemeslníky, kteří musejí mít nižší nájmy, než třeba prodejci jídla nebo oblečení z Číny," dodal Šťástka.

Cena oprav je podle Kotziana nakonec vyšší kvůli odhadu projektantů. „Dřív při projektech odhadovali ceny vyšší, než nakonec byly. V poslední době se ale odhady snižují, aby měly větší šanci na realizaci. Pak to může takhle dopadnout," polemizoval Kotzian. Vzápětí ale připustil, že za vyšší konečnou částkou za opravu může stát i přísný časový termín. „Může to být důvod, proč je ta cena nakonec tak vysoká," myslí si Kotzian.

Podle brněnského zastupitele za Stranu zelených Martina Andera, který v minulém volebním období jako náměstek primátora opravu náměstí prosazoval, je možné, že za vyšší cenou stojí další důvod. Domluva firem, které se účastnily výběrového řízení. „V řadě případů rada města totiž používá užší výběrové řízení, kdy se nejdříve zúží okruh firem, které se pro řízení osloví. Ty se ale pak oproti veřejnému řízení mohou spolu snadno domluvit a cenu tak šponovat nahoru," vysvětlil Ander s tím, že to pak pro město dopadá nevýhodně. Mluvčí magistrátu Pavel Žára ale jakékoliv problémy ohledně konkurzu odmítl. „Konal se zcela podle zákona o výběrových řízeních," namítl Žára.

O opravách Zelného trhu mluví město už několik let. Zatím ale vždy nakonec stavbu odsunuli. Stavět se tentokrát podle magistrátu má od března. Část ceny zaplatí Evropská unie. Zelný rynk bude zatím na Moravském náměstí.

Lidé opravy vítají. „Parkovací místa mi chybět nebudou, stín tam není a sednout si není kam. Jsem pro," řekla třeba pětatřicetiletá Brňanka Eva Teplá. Vyšší konečné ceně se nediví. „Je to tak se stavbami vždy. Při stavbě našeho domu si firma také naúčtovala o pětinu víc, než jsme čekali," dodala Teplá.

JIŘÍ HANÁK
VLADIMÍRA KREJSOVÁ