„Do Jihlavy sice přijede osm osob z nové skupiny, ale jedna pětičlenná rodina, která dnes na Okrouhlíku žije, se přidá ke skupině ve Smilovicích ve středisku Karmel," upřesnil k počtům Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který se
o uprchlíky v České republice stará. Ve finále se jejich počet na Okrouhlíku navýší o tři lidi na rovných třicet osob.

„Tato nová pětičlenná rodina bude mít příbuzné právě ve Smilovicích, proto se k nim přidají," vysvětlil pro úplnost Frýdl.

Na Okrouhlíku bude trávit čas tato třicítka lidí ještě několik týdnů. Předpokládá se, že zhruba do konce března. Poté by měli být umístěni do nového bydlení. Byty jim nabízelo také město Jihlava. Zda jejich nabídky využijí, ještě není zřejmé.

„Bytovou situaci jsme finálně ještě neřešili. V tuto chvíli není jasné, kde budou jednotlivé rodiny žít. O tom se rozhodne v následujících týdnech," odpověděl neurčitě Frýdl.

Skupinka uprchlíků, kteá v pátek přiletí do Prahy, čítá celkem 40 lidí. Poprvé budou umístěni do nově připravených míst mimo Vysočinu. Jejich dočasným domovem 
se stane Brno a Smilovice 
u Třince. „Stejně jako skupinku uprchlíků v Jihlavě čeká jejich krajany ve Smilovicích a v Brně intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a českým jazykem," doplnil mluvčí nadačního fondu.

Po dobu prvních šesti měsíců budou komplexní péči 
o uprchlíky zajišťovat odborné organizace, které se mimo jiné zabývají integrací cizinců. V Brně to bude Multikulturní centrum Jihlava.

Dana Fiedlerová z multikulturního centra Jihlava před časem vysvětlila, jakým způsobem se budou o uprchlíky starat. Na Okrouhlík jezdí lektoři, kteří je učí nejen český jazyk, ale seznamují je také s tím, jakým způsobem zde žijeme.

„Cizinci vnímají některé věci jinak než my. Učitelé jim vysvětlí rozdíl mezi tím, jak to vidíme my, a jak oni. Naučí je například věci, jako jak si podáváme ruku a proč, až po znalosti typu kdo to je Karel IV. Je to tedy hodně široká škála vědomostí. Musíme volit to, co je pro tuto chvíli nejdůležitější. Na Karla IV. se tedy dostane až postupem času," poznamenala k procesu učení Fiedlerová.