Ještě nebylo ani půl jedenácté a Lída Tomečková s Ondrou Tarabou už balili. Spolu s dalšími mladými slalomáři z Olomouckého kraje postávali na zabláceném parkovišti, na hlavy jim padal mokrý úterní sníh.

Právě nevlídné počasí, které v úterý dopoledne do skiareálu Šacberk na okraji Jihlavy dorazilo, způsobovalo, že momentální frustrace mladých sportovců nepadala pouze na aktuální sportovní neúspěch. „Počasí je opravdu špatné, když není na lyžařských závodech sníh, tak ty závody nejsou nic moc," hledal vysvětlení Ondra Taraba z Petříkova.

Lída Tomečková našla přece jen i něco pozitivního na podmínkách, v nichž se letošní Zimní olympiáda dětí mládeže na Vysočině odehrává. „Na to, jaké je v současnosti počasí a že není sníh, tak se tady dalo aspoň jezdit," dodávala mladá lyžařka z Olomouce. „Byli jsme na soustředění na Pradědu, tam sníh byl. Ale jinde v Jeseníkách je to také špatné," doplňovala. Lyže uložila do jednoho z doprovodných aut výpravy, zbytek úterý mohla strávit jako divačka.

Zatímco mladí lyžaři byli z podmínek, za jakých se pondělní slalom i úterní paralelní slalom konal, logicky rozladění, zkušený trenér Václav Brynda, který vedl slalomáře a slalomářky z Pardubického kraje, se nad připraveným Šacberkem rozplýval. „Na to, jak to letos vypadá se sněhem i třeba někde na horách, jsou tady podmínky vynikající. Vlekaři odvedli při přípravě závodů skvělou práci," liboval si Václav Brynda, který je zvyklý se svými svěřenci trénovat na alpských ledovcích, a uprostřed zimy je ve všech těch obloučcích zdokonaluje v Orlických horách. „V Orlických horách jsme se připravovali i letos, ale kvůli nedostatku sněhu jsme stihli natrénovat tak dvacet procent oproti jiným rokům," říkal trenér mladých lyžařů z Pardubického kraje.

Pořadatelé právě vydávali startovní čísla pro nejlepších šestnáct ve všech kategoriích paralelního slalomu, zatímco vlekaři a technici se připravovali na další práci. „Kvůli teplu a dešti jsme museli svah preparovat salmiakem, což tady jinak běžně neděláme. Ale sjezdovka je díky tomu ve velice slušném stavu a závody mohou být regulérní," popisoval pomoc závodům šéf technické čety Libor Ruskay. „Přijeli nám pomoc naši kolegové z Velkého Meziříčí, kde se na Fajtově kopci mělo závodit původně, zabezpečení závodů po technické stránce zvládáme bez větších problémů," doplňoval šéf vlekařů.

Závody v paralelním slalomu mohly pokračovat. Nejlepší z kvalifikace už vezl vlek nahoru na kopec. Ti, kteří nebyli tak úspěšní, vytvořili frontu na párek v rohlíku.