Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci spalovny opět žalují město. Chtějí plebiscit v říjnu

Jihlava – Přípravný výbor podal žalobu proti radnici. Žádá o vyhlášení referenda v termínu voleb.

18.9.2014
SDÍLEJ:

V lednu předminulého roku se před krajským úřadem v Jihlavě konal happening na protest proti spalovně.Foto: Deník/ archiv

Už druhou žalobu na jihlavský magistrát ve středu podal přípravný výbor pro vyhlášení referenda proti spalovně odpadů v Jihlavě.

Přípravnému výboru se nelíbí, že jihlavské městské zastupitelstvo na svém pondělním zasedání nevyhlásilo referendum, které by se konalo spolu s komunálními volbami, tedy 10. a 11. října.

Podle vyjádření magistrátu však zastupitelé referendum vyhlásit nemohli. „Proces přípravy referenda je dán zákonem, a nelze jej obcházet. Podle zákona návrh referenda předkládá zastupitelstvu městská rada. Návrh na „obejití" tohoto postupu podaný zastupitelem byl proto nehlasovatelný," vyjádřil se mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

S tím přípravný výbor nesouhlasí. „Postup magistrátu je jednoznačně protizákonný. Rada města jde proti více než čtyřem tisícům signatářů návrhu, proti zákonu o referendu i proti rozsudku soudu. Je to neskutečná drzost a pošlapání občanských práv a svobod," komentoval Matěj Man, předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

Nicméně podle magistrátu první řádná rada od rozhodnutí soudu proběhne ve čtvrtek a je její povinností předložit návrh ke schválení zastupitelstvu. „K zajištění referenda se zastupitelé postavili kladně, uvolnili na jeho uspořádání dva miliony korun z rozpočtové rezervy města," dodal Tulis.

Na pondělním jednání zastupitelstva vystoupil zastupitel Přemysl Novák (ODS), který chtěl o vyhlášení referenda spolu s komunálními volbami hlasovat. Právě kvůli neprojednání návrhu v městské radě se ale o tomto bodu nehlasovalo. Mnoho zastupitelů také poukázalo na to, že v tuto chvíli je na referendum brzy.

„Referendum přichází ve chvíli, kdy Česká republika nemá přijatý zákon o odpadovém hospodářství. Není pravá chvíle pro to, abychom rozhodovali, že máme skládkovat, nebo spalovat, lidé nemohou vědět důsledky svého rozhodnutí," řekl na schůzi zastupitelstva například Vítězslav Schrek z ODS.

S tím přípravný výbor pro referendum nesouhlasí. „Zastupitelstvo může hlasovat proti vyhlášení referenda, ale pouze v případě, že jsou navržené otázky v rozporu se zákonem. Navržené otázky však soud již jednou uznal jako přípustné. Velmi nemile mě překvapuje, že se mnoho zastupitelů napříč partajemi rozhodlo upřít občanům právo na přímou demokracii," doplnila Michaela Vodová z iniciativy referenda.

Podle města by jihlavští občané měli v referendu rozhodnout o mimořádně vážné věci, která bude mít v budoucnu dalekosáhlý dopad na odpadové hospodářství města, životní prostředí a rozpočet domácností. „Pro kvalifikované rozhodnutí by měla veřejnost s dostatečným předstihem dostat maximum informací, k čemuž bude po komunálních volbách i mnohem více času a prostoru. Referendum by nemělo proběhnout jen proto, aby se naplnil něčí politický záměr, ale jeho výsledek by měl být pro město přínosem," řekl Tulis.

„Pokud soud nyní vyhlásí referendum v termínu s podzimními volbami, což měli učinit již zastupitelé, bude to pro magistrát znamenat připravit celou akci ve značném spěchu. Za vzniklou situaci však nese plnou vinu a zodpovědnost v první řadě Rada města Jihlavy," uzavřel Man.

Autor: Dana Křížková

18.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení