„Návštěvníci se můžou těšit na koupání ve vodě, která bude mít parametry jako v biotopu. Ale letos ještě ne, otevírat po rekonstrukci budeme v příští sezoně,“ předeslal jemnický nezávislý místostarosta Petr Novotný. Podle něj už opravovat musejí, koupaliště nesplňuje současné normy.

Půdorys stávající velké nádrže zůstane stejný. „Dojde však k úpravám podle nařízení hygieny. V bazénu je spád, což je nevyhovující, zastaralé a prý nebezpečné. Bazénky budou připojeny k hlavní nádrží s cirkulací vody. Objekt se zázemím zbouráme a postavíme nový – s bufetem, toaletami a převlékárnami,“ vypočítal Novotný. To ale není všechno. Přibude nová klouzačka a taky tobogán, který využije členitost terénu.

Důležitá bude změna technologie čištění vody. Vizuálně bude hlavní bazén vypadat stejně, ale změní se v něm vodní prostředí. Od chemie v Jemnici přejdou k čištění biotopem, což jsou lagunky s písky a rostlinstvem. „V době, kdy jsme každý druhý na něco alergický, kdy nás dráždí kde co, o chloru nemluvě, bude náš způsob přijatelnější. Odpadne i fialové vidění těch, co plavou rádi s otevřenýma očima pod vodou,“ přidal další plusy místostarosta. 

Nyní se za jednoho koupajícího člověka doplňuje 60 litrů ledové vody ze studny. Což po rekonstrukci odpadne, doplňovat se bude jen o odpar. Má se rovněž učinit přítrž „jemnické nemoci“, totiž studené vodě v koupališti.

Pavel Pokorný.
Víkend na Třebíčsku bude opět plný akcí

Projekt pro Jemnici zpracovala stejná společnost, která projektovala biotop v Třešti. Jak tam jsou spokojení? „Jsme. Byla to dobrá volba, vystavět biotop. Otevřeli jsme v roce 2016, návštěvnost máme výbornou. Vyhledávají nás zejména rodiny s dětmi,“ zhodnotila tamní nezávislá místostarostka Eva Požárová. Nahrálo i dobré počasí. „V biotopu je trochu jiné koupání než v klasickém bazénu. Návštěvníci nemůžou čekat průzračnou křišťálovou vodu jako třeba v nerezových bazénech v Dačicích. Je vždy mírně kalná, ale také čistější než v přírodních rybnících v okolí. Ta naše hygienické normy splňuje,“ vysvětlila.

Koupaliště v Jemnici dosud není vedeno oficiálně, ale jako víceúčelová vodní nádrž s chemickou úpravou vody. Voda se doplňuje z hlubinných zdrojů.  Takto výrazná rekonstrukce nebude nic levného. Projektová cena je kolem 21 milionů korun bez daně.

„Na podobné akce nejsou dotace. Zaplatíme to z městských peněz, pomůžeme si úvěrem, byť bychom to pravděpodobně zvládli z vlastních peněz. Ale ve městě není jen koupaliště, je potřeba platit i jiné věci,“ říká místostarosta.

Konečná cena může o něco klesnout, bude záležet na výběru dodavatele prací. Podle Novotného není cílem soutěže nastavit parametry tak, aby se mohl přihlásit každý „rybnikář“, jde o sofistikovaný systém. Město jako zadavatel prací bude po zhotoviteli chtít, aby prokázal zkušenosti.

Ilustrační foto
Schovával se v Myslibořicích, ale nevyšlo mu to

Kde se ale lidé z Jemnice budou letos v létě koupat? V okolí jsou plovárny v Moravských Budějovicích a ve zmíněných Dačicích. „Osobně si budu chodit zaplavat do Hlubokého rybníka, což je parádní koupání i prostředí blízko Jemnice. Říčku Želetavku nedoporučuju ani nejotrlejším,“ uzavřel jemnický místostarosta Petr Novotný.

V sezoně 2017 navštívilo tamní koupaliště 5 738 lidí. Po rekonstrukci očekávají, že návštěvnost skokově naroste. Plovárna se může stát novým cílem návštěvníků města.