Šéf krajských silničářů Jan Míka už nebude lídrem havlíčkobrodské ČSSD v podzimních komunálních volbách.

Mezi pětadvaceti kandidáty do voleb v Havlíčkově Brodě nyní Míka figuruje až ve druhé desítce. „Požádal o to sám, aby stranu nepoškozoval, sdělila ve čtvrtek Ivana Mojžyšková, brodská zastupitelka města, která v čele kandidátky Míku vystřídala.

V posledních komunálních volbách sociální demokraté pod Míkovým vedením v Havlíčkově Brodě vyhráli a získali šest mandátů. Ovšem nepodařilo se jim dohodnout koalici, a skončili v opozici.

Pořadí kandidátů pro nové volby určili brodští sociální demokraté ve středu. Konečné slovo bude mít schůze místního sdružení 20. června.

Podle Mojžyškové Míka na pondělním zasedání místní organizace navrhoval i to, že pozastaví své členství ve straně. „Ale všech 21 členů místní organizace hlasovalo, ať zůstane," řekla. V Brodě fungují dvě místní organizace ČSSD.

Předseda vysočinské ČSSD Petr Krčál se ve čtvrtek v Praze sešel s premiérem a předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou.

„Pan premiér chtěl o kauze nákupu sypačů vědět vše, a to i co se týče minulosti. Nakonec jsme se dohodli, že požádáme místní organizaci ČSSD v Brodě, aby celou záležitost projednala a vyjádřila se, zda mají pan Joukla a Míka jejich důvěru, či jim navrhnout pozastavení členství," řekl ve čtvrtek Deníku Petr Krčál po schůzce s premiérem a dodal, že příští týden budou chtít kvůli tomu sejít ještě jednou.

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality obvinil Míku a náměstka Joukla minulý týden kvůli nákupu osmadvaceti sypačů Iveco v roce 2009. Podle dostupných údajů se jednalo o zakázku zhruba za 128 milionů korun. Protikorupční policie došla k závěru, že byla předražena o více než 33 milionů korun bez DPH. Obviněným podle policie hrozí dva roky až osm let vězení. Podle informací Deníku si Joukl i Míka proti obvinění podali stížnost. Státní zástupce o ní zatím nerozhodl.

Opoziční strany v krajském zastupitelstvu začínají požadovat odstoupení Joukla i Míky z pozic na kraji. „Jednoznačně by měli oba dva odstoupit sami. Pokud to neudělají, tak to budeme řešit na zastupitelstvu," řekl Ota Benc, předseda klubu krajských zastupitelů za ODS. „Do došetření případu není únosné, aby oba obvinění zůstávali na svých postech," uvedl Martin Sedlák, předseda TOP 09 na Vysočině.

Hejtman kraje Jiří Běhounek (za ČSSD) ve středu ČTK řekl, že žádné kroky proti obviněným nechystá. „Já ctím presumpci neviny," uvedl. Zároveň upozornil na to, že rozhodnutí není jen na něm. O odvolání Míky by mohla rozhodnout krajská rada, u náměstka Joukla má konečné slovo zastupitelstvo kraje.