Vytvořila proud vody tak silný, že odhodil projíždějící autobus na sloup a betonovou suť odnesl až na blízkou frekventovanou silnici v Kníničské ulici. Při páteční havárii přivaděče Vírského vodovodu u tramvajové zastávky Kamenolom na pomezí brněnského Komína a Bystrce vyteklo takové množství vody, že vytvořilo vodní lagunu přes silnici a tramvajovou trať v Bystrcké ulici. Jednalo se o první havárii na přivaděči vody z nádrže Vír na území Brna.

V noci v Černovicích a ráno v Komíně pomáhali hasiči u vodovodních havárií.
VIDEO: Havárie vodovodu zastavila šaliny do Bystrce. Provoz už obnovili

Havárie vody v Brně

* U tramvajové zastávky Kamenolom na pomezí Bystrce a Komína praskl v pátek ráno přivaděč Vírského vodovodu, vyteklo z něho 7 tisíc metrů krychlových vody.
* Jednalo se o významnou havárii, protože se stala na jednom ze tří přivaděčů provozovaných brněnskými vodárnami.
* V noci na pátek se stala havárie vodovodu také v Turgeněvově ulici v Černovicích, kde se vylilo 1,6 tisíce metrů krychlových vody.
* V úterý odpoledne se přidala havárie na zásobovacím řadu v ulici Tábor, zaměstnanci vodáren ji odstranili vpodvečer.
* Náhradní zásobování mezitím zajistily tři přistavené cisterny.

Z prasklého potrubí vyteklo sedm tisíc metrů krychlových vody. „Zaměstnanci Brněnských vodáren a kanalizací museli vyměnit potrubí o průměru 1100 milimetrů a délce šesti metrů. V neděli od brzkých ranních hodin přivaděč postupně zprovozňovali. Havárie se podařila odstranit ve velmi krátkém čase díky mimořádnému nasazení pracovníků vodáren. Do práce byli povoláni i ti mimo pracovní pohotovost,“ sdělila mluvčí vodáren Renata Hermanová.

Podle ní se jednalo o významnou havárii, protože se stala na jednom ze tří přivaděčů provozovaných vodárnami. O rekonstrukci potrubí vedoucího z Víru kvůli první havárii na něm ale vodárny neuvažují.

Kvůli poruše na potrubí měli krátkodobě přerušené dodávky vody obyvatelé bystrckého sídliště a obcí Nebovidy a Moravany. V Bystrci tekla z kohoutků rezavá voda. Havárie ovlivnila také dopravu. Kníničskou projeli řidiči s omezením, Bystrckou vůbec. „My nesmíme k moři, tak moře přišlo k nám,“ komentovala na sociálních sítích Brňanka Vendula Kotulanová.

Škody po havárii sčítají v dopravním podniku. Po zaplavení trati na několik hodin přerušil provoz tramvají do Bystrce. „Na autobusu se pohybuje škoda mezi sto až sto padesáti tisíci korunami. Za poškozenou tramvajovou trať a zastávku je dalších sedm set tisíc,“ vyčíslila mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Množství munice z války našli policisté na jedné chatě na Brněnsku.
Šokující nález na Brněnsku: chata plná munice, část museli pyrotechnici odpálit

Zraněný řidič havarovaného autobusu byl z Nemocnice Milosrdných bratří propuštěný vzápětí po ošetření. „Je v pracovní neschopnosti,“ informovala Tomaštíková.

Poškozené části Vírského vodovodu dělníci opravují u Drásova na Brněnsku. První ze čtyř tamních etap rekonstrukce potrubí u Drásova nyní dokončují.

Kvůli výměně trubek si vyžádala přepojení vody na bypass. Přes nové potrubí poteče od příštího měsíce. „Aktuálně děláme tlakové zkoušky,“ řekl předseda představenstva sdružení Vírského oblastního vodovodu a krajský radní Vladimír Šmerda.

Problémy byly i v Černovicích

Do druhé etapy oprav za 136 milionů korun se pustí možná už letos, dodělají ji mají do konce příštího roku. Povede okolo zastavěného území Drásova, bude dlouhá asi 830 metrů, tedy zhruba dvojnásobně oproti první dokončované fázi. „Na rozdíl od ní má druhá výhodu, že nemusíme dělat znovu bypass, protože voda pořád poteče přes zastavěné území. Stávající potrubí po dokončení zasanujeme," nastínil Šmerda.

Do školek se vrací předškoláci a do škol děti z prvního stupně.
Děti z jižní Moravy se vrátí do škol: na přeskáčku. Do školek jen předškoláci

Kvůli jiné havárii vodovodu vytékaly potoky vody v noci na pátek z Turgeněvovy ulice v brněnských Černovicích. Přerušení dodávek se týkalo jediné nebytové nemovitosti. Z podzemí se tam vylilo 1,6 tisíce metrů krychlových vody. Zaměstnanci vodáren následující den vyměnili litinové potrubí o průměru čtyř set milimetrů a délce jednoho a půl metru. Tamní trubky jsou původně z roku 1968.

Mluvčí Hermanová označila havárii v Turgeněvově za běžnou, která se oproti jiným nevymykala. „Ročně evidujeme průměrně dva tisíce havárií, z toho okolo čtyř set na hlavních zásobovacích řadech. To byl i případ této havárie," vysvětlila.