Na návštěvníky náměšťského zámku dýchne atmosféra stará sedmdesát let; do 40. let 20. století se totiž vrátila část přízemí jižního křídla. Místnosti tehdy sloužily výhradně Haugwitzům a jejich zašlou slávu se podařilo nyní obnovit. „Soukromý hraběcí apartmán je v těchto prostorech doložený minimálně od poslední čtvrtiny 19. století. V největší možné míře jsme vycházeli z dochovaných fotografií a z písemných popisů z období před přestavbou zámku na letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše," vysvětlila jedna z autorek sbírky, Zuzana Vaverková z českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu, který náměšťský zámek spravuje.

Nová expozice nabídne pohled do předpokoje, malé jídelny, hudebního salonu, ložnice a pracovny hraběte Jindřicha Haugwitze a také salonu kuřáckého klubu a kulečníkovou místnost. Zajímavou historií se může pochlubit koupelna, která se nachází na konci prohlídkové trasy. „Pro svého manžela ji nechala zřídit hraběnka Alice v roce 1930 jako překvapení. Kompletní vybavení do ní dodala vídeňská firma Grammlick, která byla dvorním dodavatelem sanitárního zařízení pro císařský dvůr," vyzdvihl kastelán zámku Marek Buš.

Z první prohlídkové trasy se do té nové přesunula zámecká knihovna s čítárnou. „Honosí se nádhernou štukovou a freskovou výzdobou ve stylu manýrismu a pro letošní rok je v ní mimořádně vystaveno první šestidílné vydání Bible kralické. Připojujeme se tím k oslavám 400. výročí vytištění známého jednodílného vydání," doplnil kastelán.

Prádlo s erbem

Nejen celek, ale i detaily pokojů pozvedají hodnotu nové trasy. Prostory zdobí stolní i užitkové sklo, porcelán a množství drobnějších předmětů hraběte. Mezi nimi například psací či kuřácké potřeby, rodinné fotografie, sportovní trofeje nebo ložní prádlo s hraběcím erbem. „Kromě několika kusů nábytku jsme nechali zrestaurovat také vídeňské rolety do oken," zmínila další z autorské skupiny Národního památkového ústavu Mája Havlová.

Renovace se dočkaly původní parketové podlahy a skleněné vypínače a zásuvky. Ve dvou místnostech se také podařilo obnovit výmalbu. Drobné stavební úpravy si vyžádaly 312 tisíc korun.

Veřejnosti se Apartmán hraběte Haugwitze otevře poprvé už v sobotu, první prohlídka začne v 9 hodin a poslední v 17 hodin. Podobně tomu bude během června denně kromě pondělí. Plné vstupné činí 80 korun, snížené pro děti, studenty, seniory a invalidy 60 korun. Rodiny se dvěma dospělými a maximálně třemi dětmi zaplatí 230 korun.