Jedním z nich může být také intro ponor, určený příznivcům potápění, kteří ještě nemají žádné zkušenosti a ani neabsolvovali potápěčský kurz.

Po domluvě s instruktory Potápěčského spolku Pelhřimov si lze jeden takový ponor vyzkoušet v lomu u Horní Cerekve.

„Jde o zkrácený ponor s instruktorem a potápí se přitom pouze do omezené hloubky. Nejhezčí věci jsou ale beztak v hornocerekvickém lomu k vidění v hloubce do pěti metrů," podotkl Josef Koch z Potápěčského spolku Pelhřimov. Mínil kapry, okouny, ale také třeba pětimetrového dřevěného žraloka, který se nachází přibližně 20 metrů od mola ve čtyřmetrové hloubce.

„Myslím, že by to mohla být zajímavá zkušenost. Kdyby se mi naskytla nějaká podobná příležitost, tak nevidím důvod, proč to nevyzkoušet," řekl na nápad s intro ponorem Filip Soucha z Pelhřimova.

Zájemci dostanou možnost si o jeden intro ponor s instruktorem zasoutěžit. Stačí příští tři týdny sledovat otázky, které budou v Pelhřimovském deníku zveřejněny vždy v pondělí, a správně je zodpovědět.

Soutěžit se vyplatí

Cena jednoho intro ponoru se pohybuje od 500 do 1 000 korun, proto výhra určitě stojí za to.
Josef Koch prozradil, co jeho ke sportu přitáhlo.

„Každý hledá v potápění něco jiného. Někdo třeba rád dokumentuje dění pod hladinou. Já mám rád ticho a tu všeobjímající krásu kolem," svěřil se.

Jestliže touha stát se na chvíli součástí života pod hladinou po intro ponoru ještě vzroste, nabízí se řešení v podobě potápěčského kurzu. I to je jedna ze služeb potápěčského spolku.

„V případě potřeby je možné zvládnout rychlokurz za týden, ale lepší je samozřejmě rozložit jej do delší doby. Ideálně mívá tři etapy. Začínáme v bazénu, pokračujeme v lomu a zakončíme jej výjezdem do zahraničí, kde si účastník kurzu vyzkouší také potápění v moři," vyjmenoval Koch.

Potápěči, kteří již oprávnění mají, mohou z ostatních služeb spolku využít potápěčskou základnu u lomu v Horní Cerekvi a plnění lahví vzduchem či Nitroxem.

Dominika Dufková