I v době nekonečného zdražování je možné najít místo, kde lidé zaplatí za polední menu jen sto korun. Na některých místech dokonce i méně. Téměř v každém okrese Vysočiny se dá najít minimálně jedna taková vývařovna.

Chodit na obědy do restaurace přestal od ledna Milan Nedělka z Havlíčkova Brodu. „Šetřím. Dát za oběd v hospodě denně něco kolem sto padesáti korun je moc. Tak si nosím jídlo z domu a v práci si to ohřeji,“ prohlásil živnostník.

Levně se dá ale ještě pořád najíst třeba v jídelně Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. „Naše restaurace nabízí českou kuchyni, jídlo je z čerstvých surovin a menu je levné,“ zdůraznila za provozovatele Stravování Vorlíček Kristýna Vorlíčková. Celé menu s polévkou salátem a nápojem strávníci v jídelně u „bramborářů“ pořídí za stovku. Jídlo se salátem bez pití je dokonce za pětadevadesát korun. „Ano, tyto ceny jsou aktuální,“ potvrdila Vorlíčková s tím, že jídelna nabízí stejně levně dovozy obědů až domů.

Za dobu své existence prošel hasičský hotel velkými změnami, sloužil řadě společenských akcí
Opuštěnému hotelu Přibyslav svitla naděje, neskončí jako ubytovna pro dělníky

Magické hranici sto korun se blíží na Havlíčkobrodsku také jídelna v areálu Jatek Perknov. Tady nabízejí zákazníkům výběr ze dvou jídel. Jedno jídlo i s polévkou stojí přesně sto pět korun.

V Havlíčkově Brodě patří k oblíbeným jídelna U pletařů v areálu firmy Pleas. „Beru tady obědy pro mamku, žije sama a vaření už nezvládá. Tady vaří ještě pořád levně,“ řekla Deníku Věra Zápotočná. Nejlevnější oběd tam stojí 118 korun. Ty dražší o pár korun víc.

Bezkonkurenčně nejlevnější jsou školní jídelny. Levně vaří školní jídelna Rodinka v Humpolci. Nabízí jídla jak pro školní děti, tak i cizí strávníky. Cena oběda je rovných sto korun. A to polévka, hlavní jídlo i pití. Strávníci si mohou vybrat ze dvou až tří jídel.

Ilustrační foto.
Nehoda ultralightu nad Brodem: pilot úspěšně přistál i s ulomeným kolem

Oběd dokonce pod hranicí sta korun nabízí jídelna základní školy T.G. Masaryka v Jihlavě. „Vaříme jak pro školní děti, tak i strávníky zvenku. Ti si mohou vybrat ze dvou jídel. V ceně je polévka, hlavní jídlo, nápoj a dezert, což je ovoce nebo jogurt. Všechno za dvaaosmdesát korun,“ informovala vedoucí jídelny Martina Marečková.

Levné obědy nabízí i Centrální školní jídelna v Třebíči Horka-Domky. Vaří jak pro školní děti, tak cizí strávníky. Ti se tam mohou najíst za necelých devadesát korun.

Levné obědy pod stovku jsou ale i na Vysočině stále větší vzácnost. Zdražují totiž nejen restaurace, ale i bufety. Například bufet U Havlů ve Světlé nad Sázavou nabízí oběd bez polévky za 120 korun. „S polévkou je to za sto čtyřicet,“ upřesnil provozovatel bufetu Josef Havel. Bufet nabízí i levnější jídlo. Kousek grilovaného kuřete s okurkou za necelých sedmdesát korun a tradiční sekanou. Ta stojí podle provozovatele bufetu pětadvacet korun deset dekagramů, pečivo nebo jiná příloha se platí zvlášť.

Kde se lidé nají za stovku či méně

Jídelna bramborářů Havlíčkův Brod: celé menu 100 korun, menu bez pití 95

Jatka Perknov: celé menu 105 korun

Jídelna U Pletařů Havlíčkův Brod: nejlevnější menu 118, dražší 121

Školní jídelna Rodinka Humpolec: celé menu 100 korun

Školní jídelna T.G. Masaryka Jihlava: celé menu 82 korun

Centrální školní jídelna Třebíč: menu 85 korun