Stavební firma pokračuje v práci. „Momentálně dělníci pokládají konstrukční vrstvy silnice, na to navazuje pokládka asfaltových vrstev a provádění krajnic. Montují také výplně protihlukových stěn a na okružní křižovatce dláždí žulové kostky. Dokončují také terénní úpravy kolem trasy a mostů," vyjmenovala krajská mluvčí Alena Knotková.

Brzy budou hotové i práce na mostech. Kompletní jsou zemní práce na hlavní trase obchvatu. „Hotová je úprava silnice III/38529 v okolí zemědělského družstva Čebín, dále přeložky vodovodů, plynovodů, kanalizací. Následovat bude provedení bezpečnostních zařízení, jako jsou svodidla, provedení vodorovného a svislého dopravního značení," zmínila Knotková.

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

Spuštění provozu na nový obchvat silničáři očekávají na přelomu září a října. Poté přijdou na řadu úpravy napojení stávajících silnic na začátku a konci obchvatu a poté stavbaři odstraní provizorní cesty, které sloužily během výstavby obchvatu k převedení dopravy. „I přes komplikace v průběhu stavby zůstává předpoklad dokončení do konce roku 2023," uvedla Knotková.

Mezi komplikace, které zjistili stavbaři při pracích, patří podle Knotkové například sanace lokálně zjištěného neúnosného podloží, řešení neočekávaných kolizí se stávajícími inženýrskými sítěmi či zabezpečení nestabilních zářezových svahů. „Vyplývá z toho navýšení nákladů, finální vyčíslení změn je předmětem projednávání," doplnila mluvčí kraje. Původně silničáři vyčíslili náklady na více než 430 milionů korun.

Čebínský starosta Tomáš Kříž už dříve řekl, že kolem krajské silnice stojí velká část zástavby a průjezd aut působí lidem hluk, vibrace. „Pro spoustu obyvatel je stávající situace problematická," podotkl Kříž.