Dukovanští hledají bohatého a schopného partnera do zámku už dlouho. Naposledy se hovořilo o možnosti využít zámek jako návštěvnické centrum jaderné elektrárny, z toho ale sešlo. Do zvelebení areálu se obec chtěla pustit nakonec sama, má vypracované plány na rekonstrukci střech.

Aktuální nabídku majitele teplárenské firmy TTS Richarda Horkého teď vnímají v Dukovanech jako dvojnásob pozoruhodnou.
„Vítáme každou iniciativu, nad každou se zamýšlíme. Záměr pana Horkého je zajímavý," řekl starosta Dukovan Miroslav Křišťál.

Podle dostupných informací míní Richard Horký do zámku investovat s tím, že má zájem jej v budoucnu koupit. V sousedství areálu v objektu bývalé sýpky chce zřídit kotelnu na biomasu.

„Památkáři nám samozřejmě nepovolí zateplit zámek, vyměnit okna za plastová. Vytápění tam bude náročné. Do výtopny bychom šli eventuálně třeba napůl," uvažuje starosta.

Úvahy jsou podle něj zatím předběžné. Obchod musí odsouhlasit místní zastupitelé. Ti se záměrem budou zabývat koncem června.

Lidé mají zájem potvrdit v anketě

„Vše se musí ošetřit právně. Jednalo by se zřejmě o formu nájmu v podobě investicí. Pokud investice proběhnou, potom za nějakou částku by se panu Horkému zámek prodal," popsal starosta.

Richard Horký už nabídl majitelům rodinných domů v sídlišti Kunštát vedle zámeckého parku napojení na rozvody horké vody. Obec má vypracovaný projekt na plynofikaci lokality, pokud však obyvatelé dají přednost horkovodu, projekt se přepracuje. Místní nabídku podle Miroslava Křišťála přijali vesměs pozitivně. Svůj zájem mají do 29. června potvrdit v anketě, kterou obec vyhlásila. „Máme tu zatím 16 lístků ze zhruba 60 a všechny jsou pro," potvrdil starosta.

Richard Horký zájem o dukovanský zámek potvrdil. „Máme v Dukovanech dva projekty," řekl.

„Prvním z nich je teplofikace biomasou. Dukovany byly kdysi za éry přímotopů elektrifikované, naše teplo je dnes ovšem výrazně levnější," připomněl šéf firmy TTS. 
S prvním projektem přímo souvisí proměna zámku, i ten by byl vytápěn biomasou. „Aby měl šanci žít, ať už tam bude cokoli, a nebyl kvůli vytápění v červených číslech," vysvětlil Richard Horký.

Jaká by měla být budoucí podoba zámku? Vedle restaurace a penzionu se počítá se reprezentativními prostorami pro svatby, s informačním centrem, v jednom ze zámeckých křídel mohla vzniknout expozice nábytku.

Pokud ke vzájemné dohodě dojde, stane se Richard Horký už druhým podnikatelem z Hrotovic, který na Třebíčsku vlastní zámek. Prvním je stavitel Bronislav Vala, který právě před rokem dokončil opravu zámku ve Valči. Zchátralou stavbu opravil velmi citlivě a s vkusem, který jezdí do Valče obdivovat odborníci i turisté.