Jen něco málo přes sto míst. To je kapacita kolejí jihlavské Vysoké školy polytechnické. Přitom do školy dochází zhruba 2 700 studentů.

Přesto si dojíždějící studenti na nedostatek možností ubytování v okolí jediné veřejné vysoké školy na Vysočině nestěžují. Koleje jsou totiž atraktivní jen pro studenty prvních ročníků. Zbytek se většinou raději odstěhuje na privát. „Pro první ročníky je možnost ubytování na kolejích jednodušší hlavně organizačně. Studentům stačí podat přihlášku na koleje ve škole. Nemusí nic dalšího shánět ani objíždět vybrané priváty," podotkla Hana Pospíchalová, mluvčí jihlavské vysoké školy s tím, že pár nevyslyšených žádostí o koleje v Jihlavě přeci jenom bývá.

„Všechny žádosti samozřejmě uspokojeny nejsou. Dáváme přednost studentům ze zahraničí, z výměnných pobytů jako je Erasmus či studentům se sociálními problémy," dodala mluvčí.

Kromě bezstarostnosti se zařizováním bydlení však koleje mnoho dalších výhod studentům nenabízejí. Dříve lákaly především nižší cenou, než jakou jim nabízeli majitelé pronajímaných bytů. „V dnešní době je však cena našich kolejí srovnatelná 
s cenami privátů," řekla Pospíchalová. Koleje vysoké školy, které se nacházejí 
v Brtnické ulici, stojí od 2 100 do 2 400 korun.

Navíc žáci, kteří dojíždějí 
z jiného kraje, dostanou ubytovací stipendium bez ohledu na to, zda si vyberou koleje či privát. „Poměrně dost studentů se odhlašuje z kolejí 
i v průběhu akademického roku. Odcházejí na privát," uvedla Pospíchalová.

Studenti opouštějí koleje i během roku

Její slova potvrzuje i Monika Nápravníková z Jihlavy, která letos na Vysoké škole polytechnické dokončila druhý ročník. „Většina mých dojíždějících spolužáků radši byla na privátu. Říkali, že se jim na kolejích moc nelíbí a že u privátů mají lepší nabídku," řekla Nápravníková.

Studenti totiž na privátech mívají více soukromí a mohou se lépe soustředit na učení.

„Letos byl zájem o můj byt opravdu veliký. I když jsem ho vždycky obsadila bez problémů, teď byla rychlost nevídaná," pochvaluje si Marie Komárková, která pronajímá svůj třípokojový byt v jihlavské Dvořákově ulici už dva roky. Za jeden měsíc za něj každý ze šesti studentů zaplatí zhruba 2 200 korun, v ceně je zahrnut i internet.

HELENA FIŠAROVÁ