Výhledově by tak v Bílku mohlo vzniknout až dvacet pracovních míst.
Právo na rozhodování o opuštěných kasárnách v Bílku si činí stát, a to prostřednictvím podniku Lesy České republiky nebo armády. Tento stav už trvá více než deset let. Buď společně, či každý jednotlivě areál čas od času nabízejí k možnému využití městu Chotěboř, zatímco areál stále víc chátrá. V současné době se o bývalém vojenském areálu mluví v souvislosti s plánem města vybudovat na bývalé železniční vlečce cyklostezku.
„Město Chotěboř od Armády České republiky již dostalo nabídku na převzetí vlečky, ale čekají nás další jednání. Kasárna armáda opustila v roce 2005. Nicméně nedávno jsme se dozvěděli, že o prostory v kasárnách má zájem pardubická společnost Explosia, která se zabývá výrobou trhavin. O tom, že se o některé objekty bývalých muničních skladů zajímá, jsme zjistili při jednáních se zástupci Lesů České republiky," popsal starosta Tomáš Škaryd. Dodal, že město Chotěboř by měl navštívit obchodní ředitel Explosie, pak se uvidí, jaký bude v případě Bílku další vývoj.
„Společnost Explosia provádí v současné době prvotní průzkum možností k získání bývalých vojenských prostor v Bílku. Jednání jsou na úplném začátku, proto není moc informací, které bychom k tomuto mohli poskytnout. Pokud by areál a jeho prostory vyhovovaly představám naší společnosti, můžeme se bavit o nějakém zájmu. Pokud by k nějaké dohodě nakonec došlo, znamenalo by to pro místní občany dobrou zprávu ve smyslu nových deseti až dvaceti pracovních pozic," informoval Havlíčkobrodský deník Martin Vencl, mluvčí firmy Explosia.
Možnost, že by opuštěný vojenský areál v Bílku mohli vlastnit výrobci trhavin, nijak výrazně neznepokojil například Marii Krajíčkovou, která v Bílku nedaleko areálu žije a provozuje tam domácí penzion, i když, jak podotkla, mohlo by se pro areál najít lepší využití, než jsou muniční sklady.
„Když jsem to četla v novinách, docela mne to překvapilo. Že bychom se báli rizika výbuchu nebo to ovlivnilo zájem o náš penzion, to se nebojím. Jen si myslím, že bychom se konečně mohli dočkat cyklostezky, pro kterou je bývalá vlečka do kasáren ideální, a pokud se nepostaví tam, tak se jí Chotěboř nedočká," řekla Krajíčková.
Ta podotkla, že je přesvědčena, že tak zdravé a čisté místo, jako je okolí Bílku a Doubravky, si zaslouží jiné využití než sklad munice. „Vím od svých hostů, jak se jim tu dobře dýchá a vůbec se tu cítí dobře, kdysi byl zájem vybudovat v areálu vzdušné lázně, to by bylo to pravé využití. A záměr vybudovat na Doubravce znova kaskádu rybníků a vrátit krajině její původní vzhled, je mi určitě bližší než muniční sklad," konstatovala Marie Krajíčková.
Kasárna u Chotěboře opustila armáda v roce 2005. V areálu bývalých muničních skladů v Bílku bývalo kolem sedmdesáti starých objektů. Asi dvě desítky z nich už byly strženy. Pak byl vojenský areál ponechán svému osudu. Havlíčkobrodský deník o areálu průběžně psal a sledoval, jak tento majetek postupně upadá. Rekonstrukce celého prostoru by přišla na miliony korun.
MILIONOVÉ INVESTICE
„Rozvody vody a kanalizace jsou nefunkční. Vodovodní řad je třeba vybudovat úplně nový. Investice by šly do milionů a je pravda, že město na podobné výdaje v rozpočtu moc peněz nemá," popsal stav areálu v Bílku před víc než sedmi lety starosta Škaryd poté, co tehdy dostalo město Chotěboř nabídku, že na něj armáda svůj bývalý majetek převede.
Pokud se pardubický výrobce výbušnin rozhodne, že o Bílek nestojí, je otázka, co bude s objekty dál. Město Chotěboř by využilo již zrušenou vojenskou vlečku ke stavbě cyklostezky, ale bývalý vojenský areál ani dneska nechce.
Problém znamenají vlastnické vztahy, což ruší předem veškeré podnikatelské záměry. V minulosti se objevili nejméně dva podnikatelé, kteří disponovali zahraničním kapitálem a měli o kasárny zájem. Jenže průtahy v jednání každého uchazeče spolehlivě odradily. Podle názoru některých obyvatel Bílku areál bývalých kasáren čeká zřejmě přirozený zánik. Nikdo se prý o bývalý vojenský prostor nestará, nefunguje tam bezpečnostní služba, která by areál hlídala, takže to, co mělo cenu a bylo možné to odnést, již zmizelo.