Obrázek o tom, jaké to je, když se někdo ocitne na úplném okraji společnosti, si můžete udělat prostřednictvím krátkého dokumentu Lidé v tísni. Nedávno ho natočil amatérský filmař Pavel Šebesta z Telče, kterému není osud Budíkových a Růžičkových lhostejný. Založil také transparentní účet, kam mohou lidé posílat peníze.

Miroslav Budík byl v devadesátých letech známý jako radista Mirek 1 a u Brna pomáhal u dopravních nehod nebo zorientovat se bloudícím řidičům. Neváhal vyrazit ani na sever Moravy, když tam řádily povodně. Několikrát o něm psali v novinách. Péči věnoval a dodnes věnuje také opuštěným zvířatům.

Ilustrační foto.
Při nehodě u Čenkova zemřeli dva chodci. Srazil je opilý řidič

Jako invalidní důchodce, který nikdy nebyl schopen běžného pracovního zařízení, nemá dostatek peněz na živobytí. „O panu Budíkovi jsem se dozvěděl náhodou, nevěděl jsem, že mají takové obrovské problémy. Požádal mě, zda bych s ním něco nenatočil. Ukázal mi rozpadající se dům svého bratra, kde bydlí v otřesných podmínkách. Devět let jim nefunguje bojler. Podařilo se sehnat nový, jen je třeba ho zprovoznit. Je jasné, že Budíkovi nejsou v Radkově oblíbení. Bohužel se zdá, že nejsou schopni své problémy sami vyřešit,“ řekl k tomu Pavel Šebesta s tím, že neváhal a snažil se lidem na okraji společnosti situaci aspoň nějak ulehčit.

Zdroj: Youtube

Podobně jsou na tom i mentálně handicapovaní sourozenci z Vystrčenovic, kteří nyní žijí s Budíkovými. Šárka má stanoveného opatrovníka, Martin asi ho bude brzy mít také. „Byli jsme navštívit i zcela vybydlený dům Martina a Šárky ve Vystrčenovicích, který se zčásti zřítil. Takovou hrůzu jsem nikdy neviděl. Ve vsi panuje nálada proti rodině, protože se sourozenci po smrti rodičů nedokázali o nic postarat. Obec se už dříve snažila pomoct, například je přestěhovat jinam, ale oni nechtěli. Charita jim občas doveze jídlo a ošacení,“ popsal osudy Růžičkových Šebesta.

Ilustrační foto
Lidé dostanou miliony na výměnu kotlů

Na dokument Lidé v tísni se můžete podívat na kanálu YouTube, kde je také číslo transparentního účtu.