Nejnižší na Vysočině je nezaměstnanost tradičně na Pelhřimovsku, tento okres je díky 1,6 procentům nezaměstnaných také na druhém místě z celé republiky. Na Jihlavsku je pak nezaměstnanost 2,4 procenta, o desetinu procenta více lidí hledá práci na Brodsku. Vyšší nezaměstnanost je na Žďársku s 2,9 procenty a v okrese Třebíč, kde je 3,3 procenta.

Celkem během minulého měsíce klesl v kraji počet neumístěných uchazečů o zaměstnání z 9 309 na 9 212 osob. Snížil se i počet volných pracovních míst, na začátku listopadu jich bylo 11 219, na konci 11 069. Nezaměstnanost 2,6 procent je výrazně pod republikovým průměrem, který dělá 3,3 procent.

Zaparkovat v ulicích Jihlavy je často o štěstí. Jiný řidič musí zrovna parkovací místo opouštět.
Obsazeno, špatné stání. Zaparkovat u obchodu je v Jihlavě před Vánoci o nervy

Situaci na trhu práce pochopitelně ovlivňuje covid. „Již nyní vidíme, že firmy destabilizuje množství karantén a onemocnění a že kvůli pandemické situaci, pracovním podmínkám a mzdám začíná řada pracovníků ze zahraničí preferovat jiné země, zejména Polsko,“ uvedl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group. Tento trend je prý nejvíce patrný u kancelářských pozic.

Nezaměstnanost v okresech (v procentech):

Havlíčkův Brod 2,5

Jihlava 2,4

Pelhřimov 1,6

Třebíč 3,3

Žďár nad Sázavou 2,9

Kraj Vysočina 2,6